FYZIKÁLNE EXPERIMENTY

FYZIKA

 
FYZIKÁLNE ÚLOHY

EXPERIMENTY
UČEBNÉ TEXTY
TESTY
VÝUČBA
DIDAKTIKA FYZIKY
WWW STRÁNKY
ENV. FYZIKA
PUBLIKÁCIE
DIPLOMOVÉ  PRÁCE
UČEBNÉ POMÔCKY
ĎALŠIE VZDELÁVANIE
KUF - KLUB UČITEĽOV
DIDFYZKE
AKTUALITY

 

Školský Informačný
Servis

 

 Pošlite e-mail - odkaz na ŠIS fyzika


DEMONŠTRAČNÉ EXPERIMENTY: ŠTRUKTÚRA A VL.
KVAPALÍN

12. Pretláčanie guličiek

 

Pomôcky :

Ortuť, plexisklo s polkruhovým otvorom na hrane,

 

Realizácia:

Na podložku kvapneme väčšiu kvapku ortuti. Budeme potrebovať' tenkú dosku s umelej hmoty, lepenky alebo dreva. Na jednej hrane má byt' malá štrbina. Touto doskou rozdelíme kvapku ortuti tak, že dve vzniknuté kvapky budú spojené štrbinou. Snažíme sa kvapku rozdeliť' na dve nerovnako veľké kvapôčky. Pozorujeme, ako ortuť' z menšej kvapôčky postupne prechádza do väčšej, až kým menšia kvapka úplne nezanikne.

 

Fyzikálna interpretácia:

Na povrchu guličky ortuti je blanka, ktorá sa prejavuje kapilárnym tlakom, t.j. vo vnútri guličky je tlak vzhľadom na atmosférický väčší práve o hodnotu kapilárneho tlaku. Pre povrch ortuťovej gule s polomerom r platí vzťah:

Zo vzťahu vidíme, že kapilárny tlak je nepriamo úmerný polomeru guličky. V menšej guličke bude tlak väčší ako vo väčšej, v dôsledku čoho sa kvapalina pretlačí z malej do veľkej. Ak sú guličky približne rovnako veľké, je pretláčanie najprv takmer nepozorovateľné, no s rastom väčšej guličky sa rýchlo zväčšuje.

 

Otázky :

1.  Popíšte aký druh pohybu vykonáva povrch zmenšujúcej sa ortuťovej guličky ? 

2.  Stanovte si počiatočné polomery ortuťových guličiek, polomer otvoru v plexisklovej doske, hustotu ortuti. Vyčíslite kinematiku pohybu povrchu zmenšujúcej sa guličky.

Posledná aktualizácia: 09.02.2001