FYZIKÁLNE EXPERIMENTY

FYZIKA

 
FYZIKÁLNE ÚLOHY

EXPERIMENTY
UČEBNÉ TEXTY
TESTY
VÝUČBA
DIDAKTIKA FYZIKY
WWW STRÁNKY
ENV. FYZIKA
PUBLIKÁCIE
DIPLOMOVÉ  PRÁCE
UČEBNÉ POMÔCKY
ĎALŠIE VZDELÁVANIE
KUF - KLUB UČITEĽOV
DIDFYZKE
AKTUALITY

 

Školský Informačný
Servis

 

 Pošlite e-mail - odkaz na ŠIS fyzika


DEMONŠTRAČNÉ EXPERIMENTY: ŠTRUKTÚRA A VL.
KVAPALÍN

1. Povrchová vrstva

 

Pomôcky :

Petriho misky, žiletka, minca, ihla

 

Realizácia:

a)   Suchú žiletku chytíme medzi palec a ukazovák tak, aby bola plocha žiletky rovnobežná s hladinou, priblížime sa s ňou asi 1 cm nad hladinu a pustíme ju na ňu. Žiletku je možné aj priamo položiť' na hladinu vody.

b)   Uchopíme mincu medzi palec, ukazovák a prostredník a opatrne uložíme na hladinu. Dbáme o to aby minca bola suchá, pretože mokrá minca sa na vodu kladie oveľa ťažšie.( Ukladanie na vodu sa zjednoduší, ak mincu trochu omastíme ju olejom, masťou, alebo pomôže aj pretretie mince medzi prstami. )

c)   Dbáme o to, aby bola ihla suchá a trochu omastená. Na omastenie môžeme použiť' olej alebo masť', ktorú rozotrieme pozdĺž celej ihly. Ak masť alebo olej nemáme, pomôže aj pretretie ihly pomedzi prstami. Podobne ako v predchádzajúcich prípadoch je možné položiť' ihlu na vodu opatrne rukou, ale existuje aj spoľahlivejší spôsob. Použijeme na to kúsok papiera (najlepšie pijavého rozmermi veľký asi ako ihla), ktorý najprv celý ponoríme do vody nech sa trochu napije, potom ho vytiahneme a položíme na hladinu. Ihlu položíme na papierik. Ten nám o chvíľu klesne ku dnu, zatiaľ' čo ihla ostane na povrchu.

 

Fyzikálna interpretácia:

Voda má na svojom povrchu tzv. povrchovú vrstvu, ktorá sa správa ako pružná blana. Vďaka tomu sa niektoré drobné predmety môžu udržať' nad hladinou i napriek tomu, že ich hustota je väčšia ako hustota vody. Čím je predmet ťažší, tým sa povrch hladiny viac zakriví, t.j. sila, ktorou blanka pôsobí proti tiaži je priamo úmerná zakriveniu povrchu. Presnejšie povedané, nad hladinou sa udrží taký predmet, ktorého tiaž neprevyšuje maximálnu povrchovú silu.

 

Realizačná poznámka:

Dobre rozmočený pijavý alebo toaletný papier po krátkom čase sám klesá ku dnu. Zošitový papier nám sám ku dnu neklesne a preto nie je vhodný na tento účel.

 

Otázky :

1.  Ako sa dokážu rôzne drobné živočíchy žijúce pri rybníkoch pohybovať po povrchu vodnej hladiny ?

2.  Zakreslite vektory síl pôsobiacich na mincu položenú na vodnú hladinu.

3.  Môžeme v prípade mince, ihly, žiletky, položených na vodnej hladine hovoriť o plávaní týchto telies ?

Posledná aktualizácia: 09.02.2001