FYZIKÁLNE EXPERIMENTY

FYZIKA

 
FYZIKÁLNE ÚLOHY

EXPERIMENTY
UČEBNÉ TEXTY
TESTY
VÝUČBA
DIDAKTIKA FYZIKY
WWW STRÁNKY
ENV. FYZIKA
PUBLIKÁCIE
DIPLOMOVÉ  PRÁCE
UČEBNÉ POMÔCKY
ĎALŠIE VZDELÁVANIE
KUF - KLUB UČITEĽOV
DIDFYZKE
AKTUALITY

 

Školský Informačný
Servis

 

 Pošlite e-mail - odkaz na ŠIS fyzika


EXPERIMENTY S IP-COACH: SONDA TEPLOTY

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23

19. VPLYV DODÁVANIA TEPLA NA TEPLOTU VARU VODY

Fyzikálny princíp:
Pri zohrievaní sa kvapalina po dosiahnutí istej teploty vyparuje nielen na voľnom povrchu, ale aj vo vnútri. Tento prípad vyparovania kvapaliny nazývame var. Teplotu, pri ktorej dochádza k varu, nazývame teplotou varu.

Cieľ:
Ukázať stálosť bodu varu vody.

Pomôcky:
nádoba (500 ml), destilovaná voda, sklenené guličky na obmedzenie utajeného varu, stojan s držiakom, plynový horák, stojan s azbestovou sieťkou, dve teplotné sondy, mikropočítač s prevodníkom a meracím panelom, program IP COACH

Príprava:
Zostavíme aparatúru podľa obr. 1. Teplotnú sondu pripojíme k meraciemu panelu na kanál 1, okalibru­jeme ju na meranie teploty a umiestnime pod povrch vody v nádobe (300 ml). Dobu merania nastavíme na 500s.

 

Realizácia:
Spustíme meranie teploty a začneme vodu zohrievať. Keď voda začne vrieť, neprestaneme s ohrievaním, uistíme sa či je sonda pod povrchom vody. Po 2 minútach od začiatku varu vody, posunieme sondu nad povrch vody a potom nad nádobu, aby sme zistili aj teplotu pary. Výsledky uložíme na disk.

Spracovanie:
V programe Multiskop alebo Spracovanie si prezrieme priebeh teploty pri vare vody. Porovnáme teplotu varu vody s teplotou pary, ktorá vznikla počas varu. Príklad priebehu teploty počas varu vody je na obr. 2.

 

Otázka:
Prečo sa pri rovnomernom zohrievaní kvapaliny zastaví vzrast teploty na teplote varu?

Posledná aktualizácia: 09.02.2001