FYZIKÁLNE EXPERIMENTY

FYZIKA

 
FYZIKÁLNE ÚLOHY

EXPERIMENTY
UČEBNÉ TEXTY
TESTY
VÝUČBA
DIDAKTIKA FYZIKY
WWW STRÁNKY
ENV. FYZIKA
PUBLIKÁCIE
DIPLOMOVÉ  PRÁCE
UČEBNÉ POMÔCKY
ĎALŠIE VZDELÁVANIE
KUF - KLUB UČITEĽOV
DIDFYZKE
AKTUALITY

 

Školský Informačný
Servis

 

 Pošlite e-mail - odkaz na ŠIS fyzika


EXPERIMENTY S IP-COACH: SONDA TEPLOTY

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23

14. KRIVKA CHLADNUTIA WOODOVHO KOVU

Fyzikálny princíp:
Teplota topenia kovových zliatin závisí na percentuálnom zložení zliatiny a je vždy nižšia ako teplota topenia každej zložky. Niektoré špeciálne zliatiny viacerých kovov majú teplotu topenia veľmi nízku. Woodov kov (zliatina Bi, Pb, Sn, Cd v pomere 50%, 25%, 12,5%, 12,5%) sa topí už v horúcej vode (pri 71,7˚C).

Cieľ:
Ukázať priebeh teploty pri ochladzovaní Woodovho kovu.

Pomôcky:
porcelánový kelímok s Woodovým kovom, stojan s držiakom, plynový kahan, teplotná sonda, mikropočítač s prevodníkom a meracím panelom, program IP COACH

Príprava:
Teplotnú sondu pripojíme k meraciemu panelu na kanál 1, ktorý okalibrujeme na meranie teploty. Dobu merania nastavíme na 500s. Zapneme meranie teploty v programe Multiskop.

 

Realizácia:
Porcelánový kelímok upevníme do držiaka a opatrne zohrievame plynovým kahanom (obr. 1). Akonáhle sa začne kov taviť, kelímok odstránime z dosahu plameňa a miešaním teplotnou sondou urýchlime roztavenie celého množstva kovu. Na monitore sledujeme teplotu taveniny, poprípade ju ešte trocha zohrejeme kahanom tak, aby teplota vystúpila na 90˚C - 100˚C. Kelímok so sondou postavíme na kovovú dosku stojana a spustíme meranie teploty v závislosti na čase. Taveninu stále premiešavame sondou, kým nestuhne. Po ukončení merania Woodov kov opäť opatrne roztavíme, aby sme mohli z neho vybrať sondu a očistiť ju.
(Kov zohrievame pomaly, aby nedošlo k prílišnému zohriatiu Woodovho kovu a k jeho prepáleniu. Kelímok dávame pri meraní na kovovú dosku preto, aby sme urýchlili odvod tepla.)

Spracovanie:
V programe Spracovanie si prezrieme oblasť poklesu teploty roztaveného kovu, oblasť prechladenia, tuhnutia a oblasť ochladzovania stuh­nutého Woodovho kovu. Zároveň zistíme jeho teplotu tuhnutia. Príklad krivky chladnutia Woodovho kovu je na obr. 2.

Posledná aktualizácia: 09.02.2001