FYZIKÁLNE EXPERIMENTY

FYZIKA

 
FYZIKÁLNE ÚLOHY

EXPERIMENTY
UČEBNÉ TEXTY
TESTY
VÝUČBA
DIDAKTIKA FYZIKY
WWW STRÁNKY
ENV. FYZIKA
PUBLIKÁCIE
DIPLOMOVÉ  PRÁCE
UČEBNÉ POMÔCKY
ĎALŠIE VZDELÁVANIE
KUF - KLUB UČITEĽOV
DIDFYZKE
AKTUALITY

 

Školský Informačný
Servis

 

 Pošlite e-mail - odkaz na ŠIS fyzika


EXPERIMENTY S IP-COACH: TERMIKA

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23

8. HMOTNOSTNÉ TEPLO SPAĽOVANIA PALÍV

Fyzikálny princíp:
Medzi najvýznamnejšie zdroje tepla, ktoré je potrebné pre náš každodenný život, patria palivá. Rôzne palivá vydávajú pri spaľovaní rôzne množstvo tepla. Teplo, ktoré sa uvoľní pri dokonalom spálení 1 kg látky, sa na­zýva hmotnostné teplo spaľovania. Ak palivo obsahuje vodík alebo vodu (napr. mokré drevo), vznikne pri jeho spálení vodná para, ktorá uniká do ovzdušia a od­náša so sebou svoje skupenské teplo vyparovania. Teplo, ktoré vzniklo dokonalým spálením 1 kg látky, pričom vzniknutá para uniká a odnáša so sebou časť tepla, sa nazýva výhrevnosť.

Cieľ:
Určiť hmotnostné teplo spaľovania niektorých látok

Pomôcky:
sklenená nádobka (250 ml), kliešte na uchytenie nádobky, spinky na papier, váhy, pevný lieh, zápalky, kúsok hliníkovej fólie (10cm x 15cm), plechový podstavec, teplotná sonda, mikropočítač s prevodníkom a meracím panelom, program IP COACH

Príprava:
Urobíme tepelný lievik poskladaním kúska hliníkovej fólie na tvar zrezaného kužeľa s otvorom na obidvoch koncoch (obr. 1), ktorý použijeme na zníženie tepelných strát pri spaľovaní. Odvážime kus pevného liehu a položíme ho na plechový podstavec. Do nádobky nalejeme 200 ml studenej vody. Na kanál 1 meracieho panela, ktorý okalibrujeme na meranie teploty, pripojíme teplotnú sondu a dobu merania nastavíme na 500 s.

Realizácia:
Zápalkami zapálime pevný lieh a položíme nad neho tepelný lievik. Dno nádobky, ktorú držíme kliešťami, umiestnime nad špičku ohňa a vodu premiešavame teplotnou sondou tak, aby sa nedotýkala dna (obr.2). Meranie ukončíme, keď lieh úplne vyhorí a teplota sa ustáli. Výsledky uložíme na disk. Meranie môžeme zopakovať so smrekovým drevom, ktoré získame zo zápaliek.

Spracovanie:
V programe Multiskop alebo Spracovanie odčítame z grafu A počiatočnú teplotu vody v nádobke a výslednú teplotu. Vypočítame teplo, ktoré prijala voda pri spaľovaní, aby sme mohli určiť hmotnostné teplo spaľovania liehu a porovnať ho s tabuľkovou hodnotou.

Posledná aktualizácia: 09.02.2001