FYZIKÁLNE EXPERIMENTY

FYZIKA

 
FYZIKÁLNE ÚLOHY

EXPERIMENTY
UČEBNÉ TEXTY
TESTY
VÝUČBA
DIDAKTIKA FYZIKY
WWW STRÁNKY
ENV. FYZIKA
PUBLIKÁCIE
DIPLOMOVÉ  PRÁCE
UČEBNÉ POMÔCKY
ĎALŠIE VZDELÁVANIE
KUF - KLUB UČITEĽOV
DIDFYZKE
AKTUALITY

 

Školský Informačný
Servis

 

 Pošlite e-mail - odkaz na ŠIS fyzika


DEMONŠTRAČNÉ EXPERIMENTY: MAGNETICKÉ POLE

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21

9. Silové pôsobenie medzi dvoma vodičmi s prúdom

 

Pomôcky :

statív, zdroj jednosmerného napätia, vypínač, spojovacie vodiče, dva priame vodiče,

 

Realizácia:  Dva vodiče sú pohyblivo upevnené na statíve pričom je možné vodiče napájať prúdom súhlasného alebo opačného smeru. Smer tečenia prúdu zobrazuje platnička na spojovacom vodiči. Po uzavretí elektrického obvodu vodiče na seba silovo pôsobia prostredníctvom vytváraných magnetických polí. Pri súhlasnom ( nesúhlasnom ) smere prúdu vo vodičoch sa tieto navzájom priťahujú ( odpudzujú ). Rozopneme elektrický obvod, oddelíme ( priblížime ) vodiče a opätovne realizujeme pokus.

 

Fyzikálna interpretácia:  

Na vodič s prúdom umiestnený v magnetickom poli pôsobí toto pole silou. Každý z vodičov je zdrojom magnetického poľa a zároveň je vodičom s prúdom v magnetickom poli susedného vodiča. Označme si vodiče ako vodič (1) -pravý  a vodič (2)- ľavý. Uvažujme, že vodič (1) je zdrojom magnetického poľa a vodič (2) je vodičom s prúdom v magnetickom poli. Aplikujeme Ampérovo pravidlo pravej ruky  na vodič (1) a Flemingovo pravidlo ľavej ruky na vodič (2). Jednoducho ( bez prekrúcania rúk ) pri súhlasnom smere tečenia prúdu stanovíme silové pôsobenia - vodiče sa priťahujú. Obdobne stanovíme silové pôsobenie pri opačnom smere tečenia prúdu.

 

Realizačná poznámka:

Pri priťahovaní vodičov dochádza pri dotyku vodičov k iskreniu, ktorému môžeme predísť tak, že použijeme vodiče s izoláciou, ktorú očistíme v mieste dotyku s prívodným vodičom. Vodiče musia byť voľne upevnené aby trenie nebrzdilo ich pohyb.

 

Otázky :

1. Nakresli graf ako s rastúcou vzdialenosťou medzi vodičmi klesá veľkosť vzájomného silového pôsobenia.

2. Uveď konkrétne prípady z praxe, pri ktorých musíme uvažovať o vzájomnou silovom pôsobení medzi dvoma vodičmi s prúdom.

Posledná aktualizácia: 09.02.2001