FYZIKÁLNE EXPERIMENTY

FYZIKA

 
FYZIKÁLNE ÚLOHY

EXPERIMENTY
UČEBNÉ TEXTY
TESTY
VÝUČBA
DIDAKTIKA FYZIKY
WWW STRÁNKY
ENV. FYZIKA
PUBLIKÁCIE
DIPLOMOVÉ  PRÁCE
UČEBNÉ POMÔCKY
ĎALŠIE VZDELÁVANIE
KUF - KLUB UČITEĽOV
DIDFYZKE
AKTUALITY

 

Školský Informačný
Servis

 

 Pošlite e-mail - odkaz na ŠIS fyzika


DEMONŠTRAČNÉ EXPERIMENTY: MAGNETICKÉ POLE

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21
6. MAGNETCIKÉ POLE SOLENOIDU

Pomôcky:
statív, plexisklová doska, železné piliny, magnetky, zdroj jednosmerného napätia, vypínač, spojovacie vodiče,

Realizácia pokusu:
Na dosku s modelom solenoidu, ktorý je zapojený do elektrického obvodu sypeme postupne železné piliny. Poklepávaním vylepšujeme obraz magnetických indukčných čiar  mg. poľa solenoidu. Rozpojíme el. obvod a pre demonštráciu polarity elektromagnetu poukladáme malé magnetky v okolí solenoidu. Uzavrieme el. obvod. Magnetky stanovia smer jednotlivých indukčných čiar.

Fyzikálna interpretácia:
Magnetické pole, ktorého indukčné čiary sú rovnobežné priamky, nazývame homogénne. V magnetickom poli kruhového závitu bolo badať náznaky rovnobežnosti  indukčných čiar, no táto " rovnobežnosť " sa strácala. Zabezpečíme ju tým, že postupne natočíme ďalšie slučky a vytvoríme solenoid. Magnetické pole vo vnútri solenoidu je homogénne. Ampérovým pravidlom pravej ruky stanovíme smer magnetických indukčných čiar a určíme polaritu magnetického poľa solenoidu.

Realizačná poznámka:
Piliny sypeme vždy až po zapnutí prúdu v obvode.

Metodická poznámka:
Pri tomto pokuse je vhodné zaviesť pojem homogénne magnetické pole a spomenúť význam solenoidov pri magnetických meraniach.

Otázky :
1.  Ako určíme veľkosť magnetickej indukcie vo vnútri solenoidu ? 
2.  Skúste navrhnúť solenoid tak, aby na jeho koncoch bola magnetická indukcia približne rovná indukcii tyčového magnetu.
3.   Prečo na popis magnetického poľa používame dve fyzikálne veličiny : magnetickú indukciu a intenzitu magnetického poľa ? Aký je mdzi nimi rozdiel?

Posledná aktualizácia: 09.02.2001