FYZIKÁLNE EXPERIMENTY

FYZIKA

 
FYZIKÁLNE ÚLOHY

EXPERIMENTY
UČEBNÉ TEXTY
TESTY
VÝUČBA
DIDAKTIKA FYZIKY
WWW STRÁNKY
ENV. FYZIKA
PUBLIKÁCIE
DIPLOMOVÉ  PRÁCE
UČEBNÉ POMÔCKY
ĎALŠIE VZDELÁVANIE
KUF - KLUB UČITEĽOV
DIDFYZKE
AKTUALITY

 

Školský Informačný
Servis

 

 Pošlite e-mail - odkaz na ŠIS fyzika


DEMONŠTRAČNÉ EXPERIMENTY: MAGNETICKÉ POLE

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21

4. MAGNETICKÉ POLE V OKOLÍ PRIAMEHO VODIČA S PRÚDOM 

Pomôcky :  
statív, plexisklová doska, železné piliny, magnetky, zdroj jednosmerného napätia, vypínač, spojovacie vodiče,

Realizácia:
V statíve upevnený priamy vodič zapojíme cez vypínač na zdroj jednosmerného napätia. Kolmo na vodič je umiestnená nevodivá platňa s otvorom pre vodič, na ktorú budeme po uzavretí obvodu sypať železné piliny. Poklepaním na platňu vylepšíme pilinový obrazec. Rozpojíme eklektický obvod. Zapojíme priamy vodič na zdroj s opačnou polaritou napätia. Pozorujeme tvar magnetických indukčných čiar a orientáciu malých magnetiek pri zmene smeru prúdu vo vodiči. 

Fyzikálna interpretácia:   
V okolí vodiča s prúdom vzniká magnetické pole ( Oerstedov pokus ). Magnetické pole v okolí permanentných magnetov sme mapovali pomocou železných pilín. Ak budeme sypať železné piliny na platňu, stredom ktorej prechádza priamy vodič, usporiadajú sa do tvaru sústredných kružníc. Stredy kružníc sú na osi vodiča. Smer magnetických indukčných čiar určíme pomocou malých magnetiek, aplikujeme Ampérovo pravidlo pravej ruky a navzájom konfrontujeme. Pri zmene smeru prúdu vo vodiči sa nemení tvar magnetických indukčných čiar ale iba ich orientácia. Pilinový obrazec sa preto nemení so zmenou smeru prúdu, mení sa iba natočenie magnetiek.

Realizačná poznámka:  
Nachystáme si vodiče s izoláciou, ktorá znáša prehrievanie vodiča pri prechode väčších prúdov. Zdroj musí dodávať pomerne veľký prúd, aby sa vytvorilo silné magnetické pole. V prípade použitia slaboprúdového zdroja použijeme viackrát namotaný vodič. Vytvoríme obdĺžnikovú slučku ( vodič omotáme okolo krabice ) a na dlhšej strane ( po odobratí krabice ) demonštrujeme magnetické pole v okolí priameho vodiča. Na okrajoch pilinového obrazca môžeme pozorovať rušivý vplyv priľahlej časti vodiča.

Metodická poznámka:
Je vhodné upozorniť na nemennosť tvaru pilinového obrazca so zmenou prúdu vo vodiči.

Otázky :
1. Magnetické pole v okolí priameho vodiča s prúdom má tvar sústredných uzavretých kružníc. Kde má takto vytvorené magnetické pole severný a kde južný pól ?
2. Aký je dosah magnetického poľa priameho vodiča ?

Posledná aktualizácia: 09.02.2001