FYZIKÁLNE EXPERIMENTY

FYZIKA

 
FYZIKÁLNE ÚLOHY

EXPERIMENTY
UČEBNÉ TEXTY
TESTY
VÝUČBA
DIDAKTIKA FYZIKY
WWW STRÁNKY
ENV. FYZIKA
PUBLIKÁCIE
DIPLOMOVÉ  PRÁCE
UČEBNÉ POMÔCKY
ĎALŠIE VZDELÁVANIE
KUF - KLUB UČITEĽOV
DIDFYZKE
AKTUALITY

 

Školský Informačný
Servis

 

 Pošlite e-mail - odkaz na ŠIS fyzika


DEMONŠTRAČNÉ EXPERIMENTY: MAGNETICKÉ POLE

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21

2. MAPOVANIE MAGNETICKÉHO POĽA MAGNETOV

Pomôcky :    
rôzne druhy permanentných magnetov, plexisklová platňa, posypávacia nádoba so železnými pilinami,

Realizácia:
  
Plexisklovú platňu umiestnime na rôzne permanentné magnety, ktorých magnetické pole chceme zobraziť. Na zobrazenie použijeme železné piliny, ktoré z výšky asi 15 cm sypeme na platňu. Padajúce piliny sa usporiadajú do reťazcov a vytvoria v magnetickom poli magnetu " pilinový obrazec ". Pre vylepšenie obrazu poklepávame po plexisklovej platni prstom. Na jednotlivé pilinové reťazce ukladáme magnetky a južno - severný smer, ktorý ukáže magnetka považujeme za smer danej magnetickej indukčnej čiary.

Fyzikálna interpretácia:
Železné piliny ( drobné ihličky ) sa v magnetickom poli orientujú ako malé magnetky. Ich veľká hustota pomáha vytvárať reťazce, ktoré môžeme stotožniť s magnetickými indukčnými čiarami. Smer magnetickej indukčnej čiary stanovujeme ako južno - severný smer malej magnetky umiestnenej na danej čiare. Inými slovami, smer indukčnej čiary je ten, v ktorom by sme po danej čiare kráčali k južnému pólu daného magnetu.

Realizačná poznámka:
Ak použijeme príliš malé piliny ( "prach" ), pilinový obrazec bude nejasný. Príliš veľké piliny nedokáže magnetické pole natočiť. Vhodná veľkosť pilín má veľký vplyv na kvalitu obrazcov. Pri sypaní sa stane, že sa niekoľko pilín uloží na seba. Narúšajú obrazec, pretože ich slabé magnetické pole permanentného magnetu nedokáže natočiť. Pri poklepaní piliny nadskočia a pri opätovnom padaní v magnetickom poli magnetu sa postupne ukladajú do smeru magnetickej indukčnej čiary.

Magnet aj s plexisklovou platňou je vhodné uložiť napr. do fotografickej misky, z ktorej rozsypané piliny ľahko vysypeme späť do posypávacej nádoby.

Metodická poznámka:

Pre ďalšiu náväznosť učiva je vhodné získať pilinové obrazce pre : - tyčový magnet, - dva magnety priblížené súhlasnými pólmi, - dva magnety priblížené nesúhlasnými pólmi, - dva kolmé magnety, - podkovovitý magnet, dva tyčové magnety s kovovým krúžkom uprostred.

Otázky :
1.   
Charakterizuj magnetickú indukčnú čiaru a vymenuj aké údaje nám tieto čiary poskytujú o magnetickom poli.
2.    Popíš fyzikálny princíp, ktorý využívame pri orientácii v zemskom magnetickom poli pomocou magnetky.
3.    Čo vieš o príčinách zemského magnetizmu a aká je tvoja predstava o tvare zemského magnetického poľa ?

Posledná aktualizácia: 09.02.2001