FYZIKÁLNE EXPERIMENTY

FYZIKA

 
FYZIKÁLNE ÚLOHY

EXPERIMENTY
UČEBNÉ TEXTY
TESTY
VÝUČBA
DIDAKTIKA FYZIKY
WWW STRÁNKY
ENV. FYZIKA
PUBLIKÁCIE
DIPLOMOVÉ  PRÁCE
UČEBNÉ POMÔCKY
ĎALŠIE VZDELÁVANIE
KUF - KLUB UČITEĽOV
DIDFYZKE
AKTUALITY

 

Školský Informačný
Servis

 

 Pošlite e-mail - odkaz na ŠIS fyzika


DEMONŠTRAČNÉ EXPERIMENTY: ELEKTROSTATIKA

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19
6. ELEKTRICKÉ VODIČE A NEVODIČE I.

Pomôcky:
Wimhurstova elektrina, statív, bazové guličky, tyč z dvoch materiálov, tyč na prenos náboja

Realizácia pokusu:
Na hranolček z nevodivého materiálu ( dreva ) položíme tyč, ktorá je vyrobená tak, že jej jedna polovica je ebonitová, druhá je medená. Na stojan, ktorý je nad tyčou, zavesíme na bavlnené nitky guličky vyrobené z mäkkého dreva bazy čiernej tak,  aby  viseli  necelý 1 cm  od koncov ebonitovo - medenej tyče. Guličky sa však tyče nesmú dotýkať. Roztočením  Wimhurstovej indukčnej elektriky nabijeme pokusnú tyčinku vodivo pripojenú ku  kondenzátorom indukčnej elektriky. Dotkneme sa ňou medenej časti tyče - bazová gulička, ktorá je pri medenom konci tyče sa k nej pritiahne. Znova sa dotkneme tyče, tento krát jej ebonitovej časti. S guličkami sa nedeje niť, zostanú na svojom mieste.

Fyzikálna interpretácia:

Látky delíme na základe elektrickej vodivosti na elektrické vodiče, izolanty a polovodiče. Polovodičmi sa v tejto časti nebudeme zaoberať. Nabitý vodič má elektrické náboje rozložené po celom svojom povrchu rovnomerne, nosiče náboja sa vo vodiči môžu voľne pohybovať. Z izolantu možno elektrický náboj odviesť resp. priviesť ho len v mieste dotyku. Preto sa po dotyku nabitej pokusnej tyčinky izolant choval aj naďalej ako elektricky neutrálny - náboj sa rozmiestnil len v mieste dotyku.

Realizačná  poznámka:
Namiesto guličiek vyrobených z dreva bazy čiernej možno použiť aj guličky polystyrénové. Vzhľadom na malú hmotnosť guličiek sa treba pokusnou tyčinkou pohybovať v ich okolí opatrne, pretože dobre nabitá pokusná tyčinka  môže guličky k sebe pritiahnuť aj zo vzdialenosti väčšej ako 10 cm.

Metodická poznámka:
Medzi elektrické vodiče môžeme zaradiť všetky kovy, uhlík a vodu s rozpustenými soľami alebo kyselinami. Z  izolantov sa v praxi  používajú najčastejšie porcelán, guma, sľuda, hodváb a bakelitové prípravky, napr. gumoid, futurit, mikanit atď. Z kvapalín je výborným izolantom olej. Destilovaná voda je izolant. Plyny za normálneho tlaku sú tiež izolantmi.

Otázky :
Vysvetlite na základe pásovej teórie rozdelenie látok podľa elektrickej vodivosti. 

Posledná aktualizácia: 09.02.2001