FYZIKÁLNE EXPERIMENTY

FYZIKA

 
FYZIKÁLNE ÚLOHY

EXPERIMENTY
UČEBNÉ TEXTY
TESTY
VÝUČBA
DIDAKTIKA FYZIKY
WWW STRÁNKY
ENV. FYZIKA
PUBLIKÁCIE
DIPLOMOVÉ  PRÁCE
UČEBNÉ POMÔCKY
ĎALŠIE VZDELÁVANIE
KUF - KLUB UČITEĽOV
DIDFYZKE
AKTUALITY

 

Školský Informačný
Servis

 

 Pošlite e-mail - odkaz na ŠIS fyzika


DEMONŠTRAČNÉ EXPERIMENTY: ELEKTROSTATIKA

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19
5. PRÍŤAŽLIVÉ A ODPUDIVÉ SILY MEDZI NÁBOJMI

Pomôcky:
elektroskop, sklenená tyč, kožušina, ebonitová tyč, amalgánová koža, statív, kožené sedielko pre uchytenie tyče


Realizácia pokusu:
Na stojan zavesíme sklenenú tyč, ktorá je uložená v sedielku z nevodivej  látky. Je uložená tak, aby sa mohla voľne otáčať okolo zvislej osi. Pred začatím vykonávania tohto experimentu ju zelektrizujeme trením o amalgánovú kožu. Do ruky vezmeme druhú sklenenú tyč, ktorú rovnakým spôsobom nabijeme. Približujeme sa ňou k tyči upevnenej v sedielku, ktorá sa otáča - akoby sa od tyče , ktorú držíme v ruke odťahovala.
V druhej časti pokusu do sedielka, zaveseného na stojane opäť uložíme nabitú sklenenú tyč. Ebonitovú tyč zelektrizujeme  trením o kožušinu. Približujeme sa ňou ku sklenenej tyči zavesenej na stojane - tá sa k tyči z ebonitu priťahuje. Ebonitovou tyčou vieme meniť smer otáčania sklenenej tyče.

Fyzikálna interpretácia:
Medzi elektrickými nábojmi rovnakého znamienka existujú odpudivé, medzi nábojmi opačných znamienok príťažlivé sily. Sklenená tyč sa trením o amalgánovú kožu nabije kladne. Podobná, rovnako nabitá tyč ju bude od seba odpudzovať. Trením ebonitovej tyče o kožušinu sa kladne nabije kožušina, t.j. na tyči je prevaha záporného náboja. Takáto tyč bude sklenenú tyč umiestnenú v stojane priťahovať.

Realizačná  poznámka:
Sklenenú tyč nabijeme v ruke trením o amalgánovú kožu, až potom ju vkladáme do stojana tak, aby sme sa ňou ničoho nedotkli ( aby sme ju nevybili ). Sedielko musí byť vyrobené z nevodivého materiálu napr. kože. Odpudivé resp. príťažlivé sily medzi takto nabitými tyčami sú sily pomerne slabé, preto pri demonštrácii ich existencie treba dbať na to, aby sa ich účinok nestrácal vplyvom zotrvačných síl, ktoré získava tyč pri svojom otáčavom pohybe.

Metodická poznámka:
Niekedy okolo roku 1734, Dufay zhrnul: "Existujú dve rôzne elektriny" -  toto tvrdenie prvýkrát v histórii odhaľuje existenciu kladného a záporného elektrického náboja.

Otázky :
Visiaca nabitá tyč sa priťahuje alebo odpudzuje od tyče, ktorú držíme v ruke ? 
Aký vplyv má na priebeh experimentu pohyb tyče, ktorú držíme v ruke ?

Posledná aktualizácia: 09.02.2001