UČEBNÉ TEXTY

FYZIKA

 
FYZIKÁLNE ÚLOHY

EXPERIMENTY
UČEBNÉ TEXTY
TESTY
VÝUČBA
DIDAKTIKA FYZIKY
WWW STRÁNKY
ENV. FYZIKA
PUBLIKÁCIE
DIPLOMOVÉ  PRÁCE
UČEBNÉ POMÔCKY
ĎALŠIE VZDELÁVANIE
KUF - KLUB UČITEĽOV
DIDFYZKE
AKTUALITY

 

Školský Informačný
Servis

 

 Pošlite e-mail - odkaz na ŠIS fyzika

 
ŠTRUKTÚRA A VLASTNOSTI KVAPALÍN

TEXTY 1

2

3 4 5 6 7 8 9 10


MIEŠANIE MYDLOVÝCH ROZTOKOV

S mydlovými bublinami možno robiť veľa zábavných pokusov. Mnohé z nich sú aj poučné, lebo nám ukazujú vplyv a význam povrchového napätia kvapalín. Už sám guľovitý tvar bublín ukazuje, že ide o plochu, ktorá pri najmenšom povrchu uzatvára v sebe najväčší objem. Dúhovité farby blany vznikajú interferenciou svetla, odrazeného od vonkajšieho a vnútorného povrchu vrstvy. Určité vlnové dĺžky sa stretávajú pri odraze o pol fázy posunuté a rušia sa, takže zostávajú len ostatné farby.

Povedzme si najprv, aký roztok potrebujeme na tvorbu veľkých bublín. Obstarajme si na ne destilovanú alebo aspoň dažďovú vodu, lebo s obyčajnou pitnou vodou sa nám to nepodarí urobiť.

Na misku do vody naškrabte nožom obyčajné mydlo, nie však mydlo toaletné. Mydlo miešajte lyžičkou dovtedy, kým sa nerozpustí, aby ste dosiahli nasýtený roztok. Potom nechajte roztok na niekoľko minút ustáť, a z povrchu zoberte vzniknutú zrazeninu. Nakoniec do roztoku prilejeme trošku čistého glycerínu.

Ešte väčšie bubliny vytvoríte z roztoku saponínu. Možno ho vyrobiť aj vylúhovaním rozstrúhaných konských gaštanov horúcou vodou a do vychladnutého výťažku pridajte ešte mydlo. Z takého roztoku sa vám podarí vyfúknuť bubliny v priemere až 10 cm. (Pre zábavu malých detí môžete roztok mierne sfarbiť fluorescínom alebo inými anilínovými farbami.)

Trvalé bubliny, ktoré vydržia aj niekoľko dní, dostanete takto: Trošku živice roztopíte na panvičke, pridáte k nej asi desatinu včelieho vosku a ešte menej ľanového oleja. Bubliny sa musia vyfukovať za horúca teplou fúkačkou. Ak tieto bubliny naplníte vodíkom, dlho vám zostanú pod povalou. Vhodná je na to aj rozohriata zmes 5 dielov kolofónie a jeden diel gutaperči.

Vyfukovať bubliny možete alebo slamkou z malinovky, kúskom obyčajnej slamy, alebo brkom rozrezaným na konci na niekoľko lúčov, ktoré roztvorte navonok do vejára kolkolom na os. Ešte lepšie sa dajú vyfukovať cigárnikom, vyhĺbeným do podoby malej fajočky, do ktorej jednoducho roztok naberiete. Fúkať musíte pomaly a opatrne. Bublina naplnená teplým vzduchom sa najprv vznáša nahor a len po vychladnutí klesá.

Jednoduché experimenty na spestrenie vyučovacej hodiny

Pripravte si horiacu sviečku. Po vyfúknutí veľkej bubliny, prv než sa odtrhne od slamky, zapchajte slamku prstom a potom priblížte otvor k plameňu. Spozorujete, že vzduch fúka z otvoru a že sa bublina zmenšuje. Povrchové napätie kvapaliny spôsobí, že vo vnútri bubliny proti vonkajšku vždy panuje určitý pretlak.

Najzaujímavejšie je plniť bubliny vodíkom. Do obyčajnej lekárnickej fľaštičky nastriháte kúsky zinkového plechu a polejete ho slabým roztokom kyseliny, napríklad soľnej alebo sírovej. Obvyklé katalyzátory netreba pridávať, ba je lepšie, keď sa vodík vyvíja pomaly. Do hrdla vsadíme zátku so sklenenou trubičkou, cez ktorú nasadíme gumovú hadičku. Na tú potom nasadíme slamku alebo cigárnik.

Ale aj s bublinami plnenými vzduchom sa dajú robiť zaujímavé pokusy. Nalejte na misku asi 2mm vysokú vrstvičku mydlového roztoku a do prostriedku položte kvietok alebo sošku. Potom prikryte kvetinu skleneným lievikom. Ak ho opatrne dvíhate a fúkate do neho dnu, vytvorí sa vám okolo kvetiny veľká bublina, ktorú nakoniec odtrhnete tak, že prstom zapcháte ústie lievika a nakláňate ho nabok až dovtedy, kým sa blana neodtrhne. Soške môžete urobiť na hlave ešte menšiu bublinu. Kvapkáte jej na hlavu trochu roztoku, vonkajšiu bublinu opatrne prepichnite slamkou, celou namočenou v roztoku, vyfúknete menšiu bublinku a zase slamku pozorne vytiahnite. Tak môžete narobiť celý rad polguľovytých bublín ( jednu v druhej). Na tieto pokusy potrebujete dostatatočne hustý roztok mydla. S prídavkom glycerínu (asi 1/4 roztoku) vám takéto bubliny vydržia aj niekoľko dní a vzbudzujú pozornosť. Bez glycerínu sa voda rýchle vyparí a bubliny spľasnú.

Ak donesiete bublinu z teplej kuchyne do chladnej izby, jej objem sa viditeľne zmenší. Naopak, rozšíri sa, ak s ňou prejdeme z chladu do tepla. Príčinou tohto javu je rozpínanie vzduchu v bubline. Ak by ste si dali prácu a presne by ste zmerali priemer bubliny, mohli by ste z nej vypočítať absolútny bod mrazu ( mínus 273oC). Ak je napríklad za teploty mínus 15oC objem bubliny 1000 cm3 a ak ju prenesieme do izby, kde je teplota 20oC, zväčší sa jej objem približne o 1000 x 35 x 1/273 = 130 cm3. Samozrejme, keby ste meranie naozaj urobili, museli by ste zmeniť objemové rozmery na dĺžkové a uspokojiť sa len s približnými výsledkami.

 
ŠTRUKTÚRA A VLASTNOSTI KVAPALÍN

TEXTY 1

2

3 4 5 6 7 8 9 10

Posledná aktualizácia: 09.02.2001