FYZIKÁLNE EXPERIMENTY

FYZIKA

 
FYZIKÁLNE ÚLOHY

EXPERIMENTY
UČEBNÉ TEXTY
TESTY
VÝUČBA
DIDAKTIKA FYZIKY
WWW STRÁNKY
ENV. FYZIKA
PUBLIKÁCIE
DIPLOMOVÉ  PRÁCE
UČEBNÉ POMÔCKY
ĎALŠIE VZDELÁVANIE
KUF - KLUB UČITEĽOV
DIDFYZKE
AKTUALITY

 

Školský Informačný
Servis

 

 Pošlite e-mail - odkaz na ŠIS fyzika


EXPERIMENTY S IP-COACH: ELEKTRICKÝ PRÚD V KOVOCH

1 2 3 4 5 6 7 8 9

2. OHMOV ZÁKON PRE UZAVRETÝ ELEKTRICKÝOBVOD

Fyzikálny princíp:
Ohmov zákon pre uzavretý obvod:

         (1)

môžeme prepísať do tvaru:

    (2)

pričom Ue je elektromotorické napätie zdroja, Ri je vnútorný odpor zdroja, R je odpor vonkaj­šej časti obvodu, I je prúd prechádzajúci obvodom a U je svorkové napätie (U=RI). Zo vzťahu (2) vyplýva, že svorkové napätie je klesajúcou lineárnou funkciou prúdu I pretekajúceho elektrickým obvodom.

Cieľ:
Ukázať, že v uzavretom obvode je svorkové napätie klesajúcou lineárnou funkciou prúdu podľa vzťahu (2) a pomocou operácie Smernica a Fit funkcie určiť vnútorný odpor zdroja a elektromotorické napätie Ue.

Pomôcky:
Zdroj elektromotorického napätia (plochá batéria 4.5V), rezistor RA (10W), rezistor s premenným odporom R1 (13W), mikropočítač s meracou konzolou a prevodníkom, program IP COACH.

Príprava:
Zostavíme obvod podľa schémy obr. 2.1. Na kanál 1 pripojíme svorkové napätie U, na kanál 2 privedieme napätie merané na rezistore RA. Aby sme zistili závislosť I=f(t), okalibrujeme kanál 2 v programe Kalibrácia podľa vzťahu I=UA/RA (viď predchádzajúci pokus). Po okalibrovaní kanála, vojdeme do programu Multiskop, kde nastavíme čas merania t=5s, otvoríme kanály 1, 2 a uzavrieme kanály 3, 4.

Obr. 2.1: Zapojenie uzavretého elektrického obvodu a jeho pripojenie k meraciemu panelu pri zobrazení svorkového napätia a prúdu v závislosti na čase.

Realizácia:
V programe Multiskop spustíme meranie napätia a prúdu v závislosti od času. Počas merania meníme plynulým pohybom jazdca rezistora odpor R1 od nulovej hodnoty po maximálnu. Takto meníme prúd pretekajúci obvodom. Prúd sa zmenšuje a svorkové napätie sa mení podľa vzťahu (2).(obr.2.2)

 

 

 

obr. 2.2                                                                            obr. 2.3    

Spracovanie:
Ďalšie spracovanie vyžaduje vylúčiť z oboch zobrazených závislostí spoločný parameter - čas t. Ukončíme prácu v programe Multiskop a prejdeme do programu Spracovanie, kde zobrazíme závislosť U=f(I). Vidíme, že skutočne svorkové napätie je klesajúcou funkciou prúdu (obr. 2.3).

Otázka:
Ako z nameraných hodnôt určíte parametre zdroja napätia (Ue, Ri) ?

Návod:
Pozrite sa na vzťah (2) a využite funkciu Fit funkcie.

Posledná aktualizácia: 09.02.2001