FYZIKÁLNE EXPERIMENTY

FYZIKA

 
FYZIKÁLNE ÚLOHY

EXPERIMENTY
UČEBNÉ TEXTY
TESTY
VÝUČBA
DIDAKTIKA FYZIKY
WWW STRÁNKY
ENV. FYZIKA
PUBLIKÁCIE
DIPLOMOVÉ  PRÁCE
UČEBNÉ POMÔCKY
ĎALŠIE VZDELÁVANIE
KUF - KLUB UČITEĽOV
DIDFYZKE
AKTUALITY

 

Školský Informačný
Servis

 

 Pošlite e-mail - odkaz na ŠIS fyzika


JEDNODUCHÉ EXPERIMENTY: MAGNETICKÉ POLE

1 2 3 4 5 6 7 8

8. BALET NA VODE

Problém:
Ako prinútiť ihly zapichnuté do korku, aby sa na hladine vody pohybovali raz k sebe raz od seba?

Pomôcky:
ihly na šitie, plátky z korkovej zátky, nádoba s vodou , tyčový magnet

Popis experimentu:
Pomocou tyčového magnetu zmagnetizujeme potrebný počet ihiel.  Všetky ihly zmagnetizujeme tým istým pólom magnetu pričom  súčasne zachováme  postup magnetizovania (napr. začneme pri ušku a končíme pri špici.)  Z korkovej zátky narežeme plátky, do ktorých zapichneme ihly. Ihly zapichujeme do plátkov korku jednotlivo, tak, aby každá ihla mala nad korkom rovnaký koniec. Ihly zapichnuté do korku položíme na vodu v miske. Ak sa priblížime z vrchu k ihlám tým pólom, ktorý  sme ich magnetizovali  ihly sa po vode rozpŕchnu ku okrajom misky. Ak sa k ihlám priblížime opačným pólom magnetu, ihly priplávajú do stredu misky.

Fyzikálne zdôvodnenie:
Trením jedného pólu magnetu o ihlu sa táto zmagnetizuje tak, že na tej strane kde sme začali magnetizovať bude zhodný magnetický pól s pólom magnetu. Ak takúto ihlu zavesíme v ťažisku na nitku, otočí sa v smere zemského magnetizmu do smeru sever - juh. Ihla sa správa ako magnet a podľa toho reaguje aj na priblíženie pólov permanentného tyčového magnetu.

Poznámky:
Ihlu zmagnetizujeme tak, že ju priložíme k jednému pólu magnetu (severnému alebo južnému) a magnet ťaháme z jedného konca ihly napr. od uška na druhý. Ak dôjdeme na koniec opíšeme nad ihlou poloblúk a opäť sa vrátime na začiatok ihly - k ušku. Tento postup niekoľkokrát opakujeme.

Posledná aktualizácia: 09.02.2001