FYZIKÁLNE EXPERIMENTY

FYZIKA

 
FYZIKÁLNE ÚLOHY

EXPERIMENTY
UČEBNÉ TEXTY
TESTY
VÝUČBA
DIDAKTIKA FYZIKY
WWW STRÁNKY
ENV. FYZIKA
PUBLIKÁCIE
DIPLOMOVÉ  PRÁCE
UČEBNÉ POMÔCKY
ĎALŠIE VZDELÁVANIE
KUF - KLUB UČITEĽOV
DIDFYZKE
AKTUALITY

 

Školský Informačný
Servis

 

 Pošlite e-mail - odkaz na ŠIS fyzika

 
JEDNODUCHÉ EXPERIMENTY: HYDROSTATIKA

1 2 3 4 5 6

3. VODNÝ BAROMETER

Problém:
Ako zhotoviť vodný barometer pre domácu potrebu?

Pomôcky: 
fľaša so zátkou, 
úzka sklenená rúrka, stojan, kartón

Popis experimentu:
Fľašu do polovice naplňte zafarbenou vodou. Potom ju hermeticky uzavrite zátkou, cez ktorú prechádza sklenená na obidvoch koncoch otvorená rúrka prečnievajúca asi 30 cm nad hrdlo fľaše. Prilejte toľko vody, aby zaplnila rúrku asi do polovice časti nad zátkou. Za rúrku pripevnite doštičku, na ktorú si prilepte kúsok kartónu a na ňom si urobte stupnicu, ktorú si pomocou skutočného barometra resp. údajov o tlaku vzduchu známych z rozhlasu okalibrujte. Aby ste znížili vyparovanie vody, zalepte otvor sklenenej rúrky samolepiacou páskou, do ktorej urobíte špendlíkom malú dierku. Pomocou takto vyhotoveného barometra budete môcť zaznamenávať zmeny tlaku vzduchu.

Fyzikálne zdôvodnenie:
Meranie týmto barometrom je založené na porovnávaní tlaku vzduchu uzavretého vo fľaši a vonkajšieho tlaku vzduchu. Znamená to, že takýto barometer bude ukazovať opačne ako ostatné typy barometrov - stĺpec vody bude stúpať, keď bude vonkajší tlak vzduchu nižší ako vo fľaši a naopak.

Poznámky:
Na meranie takýmto barometrom majú veľký vplyv zmeny teploty. Preto je potrebné hodnoty tlaku odčítať vždy za rovnakej teploty. Ak dokážeme barometer chrániť pred krátkodobými zmenami teploty, môžeme dokázať rozdiel tlaku vzduchu, už pri zmene výšky o niekoľko metrov. Zvlášť presvedčivý je tento pokus vo výťahu.

Posledná aktualizácia: 09.02.2001