ZAUJÍMAVOSTI Z EKOLÓGIE

EKOLÓGIA

 
ÚVOD

METODICKÉ MATERIÁLY
NOVÉ TRENDY
EKOLOGICKÝ SLOVNÍK
EKO LITERATÚRA
PREZENTÁCIA ŠKÔL
ORGANIZÁCIE, ZDRUŽENIA 
ZAUJÍMAVOSTI Z EKOLÓGIE
WWW STRÁNKY
KONFERENCIE A LETNÉ ŠKOLY
DISKUSNÝ KLUB EKO

Školský Informačný
Servis

 

 Pošlite e-mail - Odkaz z ekologického ŠISu

Zázraky a tajomstvá sveta cicavcov

NAJ...
Najväčšie suchozemské zviera
Najväčším suchozemským zvieraťom je samec slona afrického. Najväčší slon bol vysoký 3,8 metra, od konca chvosta po koniec chobota meral 10 metrov a vážil približne 10,8 tony. 

Najmenší suchozemský cicavec
Niektoré piskory merajú od hlavy po chvost len 6 až 8 centimetrov (chvost je pritom dlhý asi 2,5 centimetra) a vážia 1,5 až 2,5 gramu. 

Mačky ľudožrúti 
Istá tigrica v Nepále v Kumaone (Almóre) zabila za 8 rokov 437 ľudí. Zastrelili ju až roku 1911. Aj leopardovi v indickom Panare sa pripisovalo vyše 400 obetí. 

Najvyššie skoky
Puma americká a leopard škvrnitý údajne vyskočia na strom až do výšky 5,5 metra. Kengura na úteku pred nepriateľom preskočila štós dreva vysoký 3 metre. 

Najrýchlejší cicavec 
Gepard dosahuje v behu na krátku vzdialenosť rýchlosť 110 kilometrov za hodinu. Vidloroh bežal rýchlosťou 67 kilometrov za hodinu na úseku 1,6 kilometrov a jednému namerali rýchlosť 98 kilometrov na úseku 183 metrov. Pretekársky kôň zabehne 70 kilometrov za hodinu. 

Najpomalší cicavec
Leňoch trojprstý sa pohybuje po zemi rýchlosťou 2 metre za minútu, na stromoch 3 metre za minútu. Samica údajne "šprintuje" rýchlosťou 4 metre za minútu, keď začuje vydesený krik svojho mláďaťa. 

Najvyššie zviera
Žirafie samce narastú v priemere do výšky 5 metrov. Raz údajne zastrelili exemplár vysoký 7 metrov. V anglickom Chesteri mali v ZOO samca vysokého 6 metrov. 

Najbohatší vrh
Samica pichľavca tenreka, žijúceho na Madagaskare, privedie na svet naraz 32 alebo 33 mláďat.


Najstaršie zviera
Slon indický sa môže dožiť 70 až 80 rokov. 

Najdlhší roh
Najdlhší roh má nosorožec tuporohý: 158 centimetrov. Mýtus o jednorožcovi mohol vzniknúť na základe správ o obrovskom zvierati s rohom. 

Najväčšie rozpätie krídiel
Kaloň, netopier žijúci v Malajzii, má rozpätie krídel až 170 centimetrov.

Najdlhšie kly
Najdlhší sloní kel meral pozdĺž vonkajšieho oblúka 3,48 metra. Oba kly dovedna vážili 117 kilometrov. 

Najdlhšia brezivosť
Slonica indická zvyčajne nosí svoje mláďatá približne 20 mesiacov, niekedy sa jej však narodí jediné mláďa až po dvoch rokoch brezivosti. 

Najvyššie bývanie
Jak divý žije v Himalájach niekedy až vo výške 5 000 metrov. 

Najnebezpečnejší netopier
Netopiere cicajúce krv žijú v tropických častiach Ameriky a prenášajú mnohé choroby. V Latinskej Amerike každý rok zahynie milióny kusov dobytka na besnotu, ktorou ich nakazili netopiere. Majú na svedomí aj ľudské životy. 

Najväčšia črieda
V 19.storočí sa vraj za potravou sťahovala stomiliónová črieda antilop skákavých. Mohutná črieda bola vraj široká 24 kilometrov a dlhá 150 kilometrov. 

Najmenší lietajúci cicavec
V Thajsku žije netopier, ktorý má rozpätie krídel 160 milimetrov, dĺžku 29 až 33 milimetrov a váži len okolo 2 gramov.

Najzriedkavejšie zviera
Najzriedkavejšie - a nie je vylúčené, že možno už aj vyhynuté - zviera je vlkovec psohlavý. Za posledných 50 rokov nemáme zmienky o jeho výskyte a pravdepodobne sa ho nikdy nepodarilo vo voľnej prírode vyfotografovať. 
 

Posledná aktualizácia: 22.08.2000