EKOLOGICKÁ LITERATÚRA

EKOLÓGIA

 
ÚVOD

METODICKÉ MATERIÁLY
NOVÉ TRENDY
EKOLOGICKÝ SLOVNÍK
EKO LITERATÚRA
PREZENTÁCIA ŠKÔL
ORGANIZÁCIE, ZDRUŽENIA 
ZAUJÍMAVOSTI Z EKOLÓGIE
WWW STRÁNKY
KONFERENCIE A LETNÉ ŠKOLY
DISKUSNÝ KLUB EKO

Školský Informačný
Servis

 

 Pošlite e-mail - Odkaz z ekologického ŠISu

KNIHY S EKOLOGICKOU TEMATIKOU

BEGON, M., HARPER, L. J., TOWNSEND, R. C., 1997: Ekologie, jedinci, populace a spoločenstva.
Vydavatelství Univerzity Palackého Olomouc 1997, 929 s., ISBN 80-7067-695-7.
Kniha je určená všetkým, ktorí majú vo svojom študijnom programe ekológiu. Obsahom publikácie je:
1. Súlad medzi organizmami a ich prostredím.
2. Podmienky.
3. Zdroje.
4. Život a smrť unitárnych a modulárnych organizmov.
5. Migrácia a disperzia organizmov v priestore a čase.
6. Vnútrodruhová konkurencia.
7. Medzidruhová konkurencia.
8. Typ predácie.
9. Chovanie predátorov.
10. Populačná dynamika predácie.
11. Rozkladači a detritovorné organizmy.
12. Parazitizmus a choroba.
13. Mutualizmus.
14. Rozmanitosť životných histórií.
15. Početnosť (Abundancia).
16. Praktická regulácia početnosti: ničenie, vyradzovanie a ochrana.
17. Podstata spoločenstva.
18. Tok energie v spoločenstvách.
19. Tok hmoty v spoločenstvách 
20. Vplyv konkurencie na štruktúru spoločenstva.
21. Vplyv predácie a narušenie na štruktúru spoločenstva.
22. Ostrovy, plochy a kolonizácie.
23. Stabilita a štruktúra spoločenstva.
24. Všeobecné rysy bohatstva druhov. 

CHIRAS, D. D., 1991: Environmental Science
The Benjamin/Cummings Publishing Company, Inc. 390 Bridge Parkway, Redwood City, California 94065, 549pp., ISBN 0-8053-1031-2.
Brief contents:
Part I Principles of Environmental Science
Part II Population
Part III Resources
Part IV Pollution
Part V Enviroment and Society

DYKYJOVÁ, D., a kol., 1989: Metody studia ekosystémů
Academia Praha, 1989, 673 s. 
Táto príručka zahrňuje najdôležitejšie postupy a metódy, vypracované u nás alebo prevzaté z medzinárodnej literatúry. Vzťahuje sa len na stredoeurópske ekosystémy lesné, trávne, sladkovodné, na agroekosystémy alebo väčšie krajinné celky. Nie je to zbierka návodov, ale porovnáva metodické prístupy z hľadiska výskumu vonkajších abiotických faktorov, ako aj z hľadiska životných prejavov rôznych organizmov: rastlín, živočíchov, húb a mikróbov. Zahŕňa postupy štúdia rastu, produkcie, populačnej hustoty, dekompozície biomasy, kolobehu energie, vody a živín, diverzity, sukcesie a starnutie. Vzhľadom na súčasné zhoršovanie životného prostredia obsahuje i metódy bioinkdikácie, monitorovanie a ekotoxikológiu a tiež metódy štatistického spracovania a matematického modelovania. Toto multidisplinárne zameranie príručky si vyžiadalo spoluprácu veľkej rady špecialistov jednak z vlastných biologických disciplín a z hraničných vied, ktorých metódy boli prispôsobené výskume živých objektov. Príručka slúži ako zdroj základných informácií pre všetky ekologické štúdiá našich biologických pracovísk, pre ochranu a plánovanie krajiny. 

FARB, P., 1977: Ekologie
Mladá fronta, 200 s.
Kniha podáva základné informácie o ekologických problémoch. 

FAZEKAŠOVÁ D., PORÁČOVÁ, J., 1999: Trvalo udržateľné poľnohospodárstvo. 
Fakulta humanitných a prírodných vied PU v Prešove, 140 s., ISBN 80-88722-80-2
Predkladaná publikácia zahŕňa teoretické a praktické poznatky o trvalo udržateľnom poľnohospodárstve. Vysvetľuje ciele, úlohy a princípy ekologického pestovania rastlín a chovu zvierat. Podrobne mapuje súčasný stav rozvoja trvalo udržateľného poľnohospodárstva hlavne vo vyspelých a transformujúcich sa krajinách. Práca je určená pedagógom, poľnohospodárskym a krajinným inžinierom, environmentálnym pracovníkom, ochrancom a spolutvorcom biologicky vyváženej krajiny. Pre napísanie publikácie autorky inšpirovala potreba intenzívnejšieho ovplyvňovania ekologického vedomia študujúcej mládeže a širokej verejnosti. 

FORMAN, T. T., R., GODRON, M., 1993: Krajinná ekologie
Vydavadeľstvo Academia v spolupráci s ministerstvom životného prostredia Českej republiky, 571 s., ISBN 80-200-0464-5.
Kniha je napísaná pre študentov. Autori dúfajú, že pomôže povzbudiť špecialistov rôznych odborov, ktorí pomôžu upevniť základy krajinnej ekológie. K pochopeniu knihy nie je potrebný prípravný kurz na vysokoškolskej úrovni. Kurz biológie alebo iného príbuzného odboru, obohatí vnímanie čitateľa a schopnosť vidieť súvislosti v materiáloch krajinnej ekológie. Koncepcia a terminológia používaná v krajinnej ekológii má vlastné opodstatnenie a mala by byť ľahko pochopiteľná študentom a pracovníkom najrôznejších odborov. Do textu sú zaradené vedecké názvy, náhradné termíny, objasnenia a vysvetlivky v zátvorkách. Tie je možné zahrnúť alebo podľa záujmu a úrovne čitateľa vypustiť. Aby sme mohli postaviť krajinnú ekológiu na solídnom základe, autori odkazovali, kde to bolo možné, na pozorovania a experimenty a doplňovali ich jednoduchými modelmi vhodnými pre štúdium komplexného krajinného systému. Snažili sa použiť príklady z celého sveta a dúfali, že ďalšia práca a bibliografia v tomto odbore prekročí hranice národov a jazykov rovnako ako je to vlastné krajinám. 

ODUM, P. E., 1977: Základy ekologie
Academia Praha 1977, 712 s.
Autorom knihy "Základy ekologie" je pokrokový americký ekológ Eugene P. ODUM, ktorý je jednou z najvýznamnejších postáv svetovej ekológie. Je tvorcom nových, originálnych smerov ekologického skúmania, prináša veľa pôvodnej koncepcie tejto najmladšej biologickej vedy a je tiež znamenitým popularizátorom ekologických myšlienok. Autorova kniha sa stala doslova medzinárodnou knihou ekologickej súčasnosti. Predchádzajúce druhé vydanie tejto knihy bolo v pôvodnom znení vydané bez zmien viac než 15-krát a bola preložená do poľštiny a španielčiny. Toto tretie vydanie, rozšírené o najnovšie poznatky hlavne v aplikovanej časti, je preložené zatiaľ do češtiny. Prvá časť knihy obsahuje všetky dôležité základné princípy a poznatky k pochopeniu ekológie organizmov na všetkých úrovniach, od jedinca až po ekosystém. Táto časť predstavuje základ celého odboru ekológie a vytvára spojenie poznatkov , o ktorých sa doposiaľ uvažovalo v rámci rôznych prírodných vied osobitne, bez potrebného ekologického rámca. V druhej časti knihy sa tieto princípy a koncepcie hlavne premietajú do ekológie životného prostredia biosféry. V tretej časti sú tieto poznatky využité v oblasti praktickej ekológie človeka v súčasnosti. 


SZABÓ, Š., 1994: Iná možnosť.
Nadácia SOSNA Košice, 114 s., ISBN 80-96721-3-7.
Prostredníctvom tejto knihy autor chce ukázať rozdiel medzi prírodným, alebo "zeleným" a takzvaným konzumným spôsobom života. Stručne vysvetľuje príčiny dnešnej celosvetovej ekologickej krízy a naznačuje cesty k ich riešeniu. Chce dopomôcť čitateľovi naučiť sa rozmýšľať v súvislostiach, pretože každý z nás nesie bremeno zodpovednosti. Za to ako sa správa, čo kupuje, o čom sníva, ako sa stravuje. Pretože na svete je všetko navzájom prepojené a prepletené a nič nejestvuje izolovane. Každý z nás je súčasťou planéty, ktorá sa volá Zem. Preto chce autor naznačiť cestu, ktorá neničí Zem, ale snaží sa ju pochopiť a chrániť. Čím viac nás bude pozorne počúvať a konať správne, tým rýchlejšie sa Zem, ktorá je dnes ťažko chorá, môže uzdraviť. 

TÖLGYESSY, J., a kol. 1989: Chémia, biológia a toxikológia vody a ovzdušia
VEDA, vydavateľstvo Slovenskej akadémie vied, v Bratislave, 530 s., ISBN 80-224-0034-3.
Táto kniha podáva komplexný pohľad na chémiu, biológiu a toxikológiu vody a ovzdušia predovšetkým z hľadiska tvorby a ochrany životného prostredia. V prvej časti uvádza základné informácie o chémii a biológii vody v jej prirodzenom stave, ako aj o zmenách , ktoré vznikajú znečisťovaním vôd vplyvom priemyslu, dopravy, poľnohospodárstva a urbanizácie. Opisuje zloženie prírodných, úžitkových a odpadových vôd a procesy, ktoré v nich prebiehajú a ovplyvňujú formy výskytu jednotlivých látok, ich distribúciu a cirkuláciu. Sleduje vplyv rôznych organických a anorganických látok na vlastnosti prírodných, úžitkových a odpadových vôd. Významné sú časti venované základom ekológie vodných organizmov, mikrobiológii vody, vodnému rastlinstvu a živočíšstvu. Popri chemických a biologických zmenách sa patričná pozornosť venuje toxikologickým aspektom. Uvádza aj metódy chemickej a biologickej analýzy vôd, úpravy a čistenia odpadových vôd. Druhá časť knihy je venovaná ovzdušiu. Venuje sa základnému zloženiu atmosféry a jej znečisťovaniu z rozličných zdrojov (najmä priemysel a doprava), metódam obmedzenia a zníženia emisií a analýze ovzdušia. Táto časť obsahuje aj najpotrebnejšie informácie o biológii, najmä mikrobiologických a palynologických aspektoch ovzdušia. Záver tvorí kapitola o toxikológii ovzdušia. Kniha je určená pracujúcim v oblasti tvorby a ochrany životného prostredia, chemikom, biológom, lekárom, farmaceutom, poľnohospodárom, veterinárom a i., vedeckým ašpirantom, ako aj širšiemu okruhu záujemcov o problémy ochrany životného prostredia. 

RIMAN, J., ELIÁŠ, P., LISICKÝ, M., ZLINSKÁ, J., DROBNÁ, M., 1994: Ekológia pre gymnázia
IMPRO, spol. s r. o. vydavateľstvo Litera, Bratislava 1994, s. 151, ISBN 80-85452-30-8.
Táto učebnica ekológie poskytuje potrebné poznatky na pochopenie spätosti organizmov s prostredím, závislosti existencie organizmov a ich zoskupení od podmienok životného prostredia. Zdôrazňuje nevyhnutnosť poznať vzťahy a zákonitosti a miesto a úlohu človeka v tomto vzájomnom pôsobení na zabezpečenie harmónie v prírode. V závere učebnice je terminologický slovník, ktorý rešpektuje formulácie ekologických termínov uvedené v Terminologickom slovníku a environmentalistiky (1993). V jednotlivých častiach učebnice (o lesnom, lúčnom, poľnom a vodnom ekosystéme) sú uvedené konkrétne problémy, ktoré upozorňujú na degradáciu prírodného a životného prostredia človeka. Zároveň však sú uvedené aj, najmä v poslednej časti učebnice, predstavy medzinárodného spoločenstva o konštruktívnom riešení problémov životného prostredia v záujme zachovania života na Zemi. 

SLÁDEČEK, V., SLÁDEČKOVÁ, A., 1996: Atlas vodních organismů se zřetelem na vodárenství povrchové vody a čistírny odpadních vod
1. díl: Destruenti a producenti. Česká vědeckotechnická vodohospodářská společnost v Agrospoji Praha 1996, 351 s., ISBN 80-02-01080-9 (1), ISBN 80-02-01081-7 (soubor).
Atlas podáva prehľad o vodných organizmoch, výber najbežnejších a najdôležitejších druhov spolu so saprobiologickými kvantitativními charakteristikami v legendách. 

SLÁDEČEK, V., SLÁDEČKOVÁ, A., 1997: Atlas vodních organizmůse zřetelem na vodárenství, povrchové vody a čistírny odpadních vod
2. díl: Konzumenti. Česká vědeckotechnická společnost, Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR, Ministerstvo zemědelství ČR, 358 s., ISBN 80-02-01101-5 (2), ISBN 80-02-01081-7 (soubor), ISBN 80-02-01080-9 (1).
Atlas je určený k orientácii veľkého množstva života v sladkej vode. Už v úvode 1. dielu autori spomenuli, že ich počet v našich vodách odhadujeme na 40 000. Tie najhlavnejšie sa pokúsili ukázať v tomto atlase, niektoré podrobnejšie iné spomenuli len náznakovo. Úplne vylúčili formy, ktoré je možné určiť len po kultivácii. K presnému určeniu je potrebné použiť českú a cudzojazyčnú určovaciu literatúru, citovanú v obidvoch častiach literatúry. 

VINCÍKOVÁ, S., 1998: Teória a prax environmentálnej výchovy. 
Dali - Banská Bystrica pre Slovenskú agentúru životného prostredia, Banská Bystrica, 6/1998, 41 s., ISBN 80-967893-2-5.
Text je určený všetkým, ktorí budú pôsobiť ako koordinátori environmentálnej výchovy v školách, inštruktori, konzultanti, či metodici v zamestnávateľskom systéme edukácie, v osvetových zariadeniach, záujmových spoločenských organizáciách, v školskej i mimoškolskej edukácií. Text zároveň slúži ako teoreticko-metodické východisko pre súbor pracovných listov z environmentálnej výchovy pre základné a stredné školy, ktoré vznikli v rámci programu Európskej Únie PHARE " Environmentálna výchova a verejné povedomie v Slovenskej republike", na vývoji ktorých sme sa podieľali. 


Knižné publikácie so zameraním na životné prostredie:
http://www.seps.sk/zp/knihy/index.htm

Posledná aktualizácia: 22.08.2000