ZAUJÍMAVOSTI

BIOLÓGIA

 
BIOLOGICKÉ ÚLOHY
METODICKÝ MATERIÁL
CD - DEMO
VAŠE TIPY
PUBLIKÁCIE
BIOKLUB
AKTUALITY
BIOLOGICKÝ SLOVNÍK
TESTY
DIDAKTICKÉ HRY
WWW STRÁNKY
POMÔCKY
TELEPROJEKTY
ĎALŠIE VZDELÁVANIE UČITEĽOV
ZAUJÍMAVOSTI

Školský Informačný
Servis

 

logo lave POHYB – kráčanie, beh, skákanie, vystrekovanie, kostry


Takmer všetky živočíchy vykonávajú pohyby vnútri tela – keď prijímajú potravu, trávia, keď im v cievach koluje krv alebo keď vylučujú.Nie všetky živočíchy sa pohybujú vo vonkajšom prostredí. Fúzonôžky a ustrice zostávajú prisadnuté na pobrežných skalách. Aj koralovce a hubky žijú celý život na tom istom mieste. Ak sa podmienky zmenia k horšiemu, alebo sa minie potrava, jednoducho zahynú. Živočíchy, ktoré sa môžu pohybovať, majú veľkú výhodu. Dokážu si vyhľadať potravu, vyhnúť sa tomu, aby sa stali korisťou, i dostať sa zo zlých podmienok a nájsť si lepšie.

KĹBY
Aby sa živočíchy s tuhými pevnými kostrami mohli pohybovať, musia mať jednotlivé časti kostry, najmä končatiny, pospájané ohybnými kĺbmi. Kĺbové časti exoskeletu sú tenké a pružné.

Kráčanie
Končatiny (predné a zadné nohy alebo ruky a nohy) umožňujú živočíchom udržať si telo nad zemou a krok za krokom sa pohybovať. Živočíchy s dlhými a štíhlymi nohami zvyčajne dokážu kráčať a utekať rýchlejšie ako živočíchy s krátkymi a hrubými nohami. Nohy živočíchov sa zväčša skladajú z viacerých článkov, ktoré sú pospájané kĺbmi. Pri kráčaní sa noha v kĺbe ohne, nadvihne, vystrie a opäť dotkne zeme, aby mohla vykonať ďalší krok.

BEH
Mnohé zvieratá bežia tak, že skáču dopredu, pričom zeme sa dotýkajú len vtedy, keď sa od nej odrážajú vpred a dohora a potom letia vzduchom.

beh

Pavúk
Osem nôh si vyžaduje dôkladné ovládanie, aby sa pavúk mohol pohybovať. Nohy posúva dopredu jednu po druhej.

Krokodíl
Krokodíl pri kráčaní ohýba končatiny sem a tam a súčasne prehýba celé telo z boka na bok.

Krab
Krab ohýba nohy doboku a pod seba, a nie dopredu a dozadu. Preto uteká doboku.

SKÁKANIE
Skákanie je pohyb, pri ktorom živočích vykonáva rad skokov, medzi ktorými sa na chvíľu môže zastaviť. Tento spôsob pohybu si vyžaduje silné svaly (zvyčajne na zadných nohách), ktoré dokážu vymrštiť celé telo z pokoja do vzduchu. Kĺby sa postupne napriamujú od bedra cez koleno až po členok. Graf znázorňuje, že menšie živočíchy doskočia v pomere k svojej veľkosti ďalej.

Skokan
Skokanovi dodávajú hlavnú silu pri skoku silné lýtkové svaly, ktoré napriamujú kosti na nohách.

Chobotnica
Chobotnica nasaje vodu do veľkého plášťového vaku, ktorý obklopuje jej telo a potom ju prudko vypudí cez nálevkovitý sifón. Takýmto reaktívnym pohonom sa pohybuje dozadu.

Hrebenatka
Hrebenatka nasáva vodu medzi lastúry tak, že ich pomaly otvára. Potom ich prudko priklopí a vystrekne vodu von, čo ju odmrští dozadu.

VYSTREKOVANIE
Rozličné vodné živočíchy sa pohybujú reaktívnym (tryskovým) pohonom. Pomaly naberú vodu do telovej dutiny a potom prudko zmrštia svaly. Tým vodu prudko vystreknú cez malý otvor von z tela a samy sa pohnú vpred či vzad.

KOSTRY
Bezstavovce, ako sú šťúry a hmyz, majú pevnú vonkajšiu kostru nazývanú exoskelet. Stavovce, napr. cicavce, majú vnútornú kostru čiže endoskelet, ktorý je buď z kostí a chrupky alebo len z chrupky.

 

Posledná aktualizácia: 20.08.2000