TELEPROJEKTY

BIOLÓGIA

 
BIOLOGICKÉ ÚLOHY
METODICKÝ MATERIÁL
CD - DEMO
VAŠE TIPY
PUBLIKÁCIE
BIOKLUB
AKTUALITY
BIOLOGICKÝ SLOVNÍK
TESTY
DIDAKTICKÉ HRY
WWW STRÁNKY
POMÔCKY
TELEPROJEKTY
ĎALŠIE VZDELÁVANIE UČITEĽOV
ZAUJÍMAVOSTI

Školský Informačný
Servis

 

logo lave Metodický materiál k využitiu lišajníkov pri monitorovaní kvality životného prostredia na Slovensku za pomoci žiakov, študentov, učiteľov a iných dobrovoľníkov
koordinátor: RNDr. Martin Bačkor, PhD.  

Obsah:
- miesto lišajníkov v systéme živej prírody
- lišajníky ako bioindikátory
- základné lichenologické pojmy
- zoznam mapovaných druhov lišajníkov na Slovensku
- kľúče na určovanie mapovaných lišajníkov
- kontakt

Úvod:

             Škodlivý účinok znečistenia atmosféry na rast a druhové rozšírenie lišajníkov bol spozorovaný už okolo roku 1850. V posledných desaťročiach sa tento poznatok využíva pri mapovaní kvality životného prostredia vo všetkých vyspelých krajinách Európy.

            Lišajníky patria medzi najlepšie a najčastejšie využívané organizmy pri monitoringu životného prostredia. Prostredníctvom mapovania zmien v spoločenstvách lišajníkov a stanovenia koncentrácií vybraných iónov (napr. katiónov ťažkých kovov) sa dozvedáme cenné informácie o kvalite životného prostredia v husto osídlených a priemyselných oblastiach sveta.

            Vo svete sa publikovali stovky vedeckých prác venovaných lišajníkom ako bioindikátorom. Množstvo získaných poznatkov je napriek tejto skutočnosti minimálne. Na šťastie sa v poslednom čase pri vzniku týchto prác využívajú údaje získané žiakmi, študentmi, učiteľmi a ďalšími skupinami dobrovoľníkov. Na Slovensku je len málo profesionálnych lichenológov (odborníkov na štúdium lišajníkov) a preto je zapojenie laickej verejnosti do mapovania kvality ovzdušia nevyhnutné. Už len fyzické zvládnutie terénnej práce (zberu) sa bez jej pomoci nezaobíde.

            Na predloženej www stránke predkladáme potenciálnym záujemcom o pomoc pri mapovaní znečistenia ovzdušia na Slovensku základné metodické pokyny.  Predpokladáme, že našimi najaktívnejšími spolupracovníkmi budú žiaci základných a stredných škôl s ich zanietenými učiteľmi biológie.  Akýkoľvek iní potenciálni záujemcovia o pomoc sú vítaní. 

Posledná aktualizácia: 20.08.2000