BIOLOGICKÉ WWW STRÁNKY

BIOLÓGIA

 
BIOLOGICKÉ ÚLOHY
METODICKÝ MATERIÁL
CD - DEMO
VAŠE TIPY
PUBLIKÁCIE
BIOKLUB
AKTUALITY
BIOLOGICKÝ SLOVNÍK
TESTY
DIDAKTICKÉ HRY
WWW STRÁNKY
POMÔCKY
TELEPROJEKTY
ĎALŠIE VZDELÁVANIE UČITEĽOV
ZAUJÍMAVOSTI

Školský Informačný
Servis

 

logo lave Zaujímavé adresy biologických internetových zdrojov
Mgr. Iveta  BRDIAROVÁ


            WWW stránok, ktorých cieľom je prispievať k vzdelávaniu je mnoho. Slovenská internetová sieť zatiaľ neposkytuje veľa takýchto   možností. Jednou z nich je WWW stránka Infovek http://www.infovek.sk  . V ponuke tejto WWW stránky sú aj biologické stránky, ktoré sú zložené z týchto častí:

školské dokumenty  - časť venovaná osnovám a štandardám používaných vo vyučovaní biológie na základných a stredných školách.
učme sa – ponuka učebných textov a zaujímavostí
učíme sa – obsahuje  ponuku príprav na hodiny a pokusy
biológia v novom šate
ďalšie zdroje a adresy – adresár biologických stránok

            Ponuka svetových serverov je omnoho bohatšia. Medzi najväčšie WWW stránky, ktoré sú určené na vzdelávanie patrí Educational World http://www.education-world.com

Educational World tvorí ponuka 120 000 stránok z  rôznych oblastí. Aktualizácia stránok sa robí týždenne. Cieľom zakladateľov Educational World bolo využiť Internet pri plánovaní hodín a vyhľadávaní materiálov a pomôcok potrebných pri vzdelávaní. Educational World  obsahuje: hodinové plány - články písané odborníkmi vo vzdelávaní - informácie pre efektívne využitie informačnej a komunikatívnej techniky v triede.

Educational World je bezplatný zdroj informácií. Materiály získané z tohto zdroja môžu byť používané vo vyučovaní. Na zistenie štruktúry Educational World je v ponuke Helps , stránka , ktorá obsahuje úplný prehľad o aktivitách a ponuke. Vzhľadom na počet stránok je dobré využiť pri získavaní konkrétnej informácie ponúkaný browser. Hodinové plány  je možné získať z archívu po napísaní svojej e-mailovej adresy a mena.

K-12 http://www.k12.org  rázcestník pre ďalšie internetové zdroje. Web stránky sú určené pre jednotlivé školské stupne ( K-12 ) .

Web Sites And Resource For Teachers http://www.csun.edu/~vceed009 . Tieto stránky sú určené učiteľom pre používanie v triedach. Sú organizované do deviatich kategórií (  biológiu nájdeme v kategórii veda ). Zahŕňajú hodinové plány, materiály na vyučovanie, on-line aktivity a projekty a virtuálne výlety do múzeí a krajín na celom svete.

Teachers Helping Teachers - http://www.pacificnet.net/~mandel/index.html#anchor544843 . Bezplatný servis, ktorý poskytujú učitelia učiteľom. Ponúka typy na vyučovanie pre menej skúsených učiteľov, nápady a rady. súčasťou je zbierka hodinových plánov, ktorých kópie môžu byť používané pri vyučovaní.

Educator´s Toolkit http://www.eagle.ca/~matink . Zoznam odkazov na WWW stránky, ktoré sa môžu použiť na vyučovaní rozdelený do viacerých kategórií.

Kategória Minitémy je tvorená z tém, ktoré nie sú celkom bežné ( napr. netopiere – spolunažívanie s netopiermi, netopiere okom ženy zoologičky, nočný život netopierov a pod.).
Kategória Témy vychádza zo štandard amerických škôl. Tieto stránky majú poskytnúť pomoc učiteľom a študentom pri zvládnutí bežného učiva. Každá téma je rozdelená na podtémy v rámci danej témy. Niektoré   Stránky poskytujú veľa textových informácií, iné majú len obrazovú prílohu. Charakter stránky je určený písmenami P,I,J a S. Napríklad stránky označené písmenom G sú plne grafické . K témam, ktoré by mohli zaujať učiteľa biológie patrí hmyz, ohrozené živočíchy a životné prostredie.
Kategória Hodinové plány je zoznam stránok, ktoré sa týkajú hodinových plánov. Nie sú však zoradené ani abecedne, ani podľa predmetu alebo veku. Orientácia je preto zložitejšia.

            WWW stránok, ktoré môžu slúžiť pre učiteľa ako východisko pri hľadaní konkrétnej informácie je veľa. Spoločným kritériom predchádzajúcich Web stránok je, že ich cieľom je prispieť k vzdelávaniu.

 

            Ľudské telo na internete.

            Na ľudské telo sa rôzne web stránky rôznych tvorcov zameriavajú rôzne. Pozornosť môže byť zameraná na ktorúkoľvek časť ľudského tela. Prím však hrajú adresy, ktoré zobrazujú človeka ako celok. Grafické a obsahové spracovanie dáva jasne najavo, ktorej vekovej kategórií  sú určené. 

The Atlas of The Human Body ( Atlas ľudského tela ) - http:www.ama-assn.org/insight/gen_hlth/atlas/atlas.htm . Relatívne rozsiahly atlas ľudského tela, ktorý nám umožňuje lokalizovať ktorúkoľvek časť či orgán nášho tela. Popisná časť je doplnená vysvetľujúcim textom. Web je výrazne zameraný aj na kultúru zdravého života a zdravie vôbec ( časť Specific Conditions). Vhodné pre stredné školy.

Inner Learning Online - http://www.innerbody.com. Viac ako 4 000 stránok veľmi kvalitného obsahu, ktoré je možné použiť ako doplnok učiva v školách. Nájdete na ňom ľudské telo rozdelené do desiatich tématických okruhov. Po vybratí určitého okruhu sa nám na obrazovke zobrazí stroho nakreslené telo so zobrazeným zvoleným orgánom alebo ich skupinou. Dôležité miesta sú zvýraznené blikajúcimi bodmi. Ak cez ne prejdeme kurzorom získame podrobný opis danej časti tela. Takýmto spôsobom môžeme postupovať viac do hĺbky, k ešte detailnejším informáciám o našom tele. Inner Body používa Java jazyk pre prezeranie obrázkov a vybraných anatomických častí.  Vhodné ako doplnok stredoškolského učiva.

Berkley High School – Anatomy - http://www.bhs.berkley.k12.ca.us/departmens/Science/anatomy/ anatomy97/index.html . Výborná stránka pre učiteľov biológie na stredných školách. V ponuke nájdeme jednotlivé sústavy ľudského tela , virtuálne pitvy (mačky )  a alternatívne metódy  medicíny. Textová časť je  vhodne doplnená popisnou grafickou časťou.

Visible Human Body - http://www.nlm.nih.gov/research/visible/visible_human.html . Projekt Visible Human Body má za cieľ vytvoriť kompletnú, anatomicky veľmi podrobnú, trojrozmernú podobu mužského a ženského ľudského tela. Zatiaľ v jeho databáze nájdeme viac ako 9 000 snímok ľudského tela (detailné prierezy, jeden mili-meter široké zábery ľudského tela). Na snímky, ktoré získame na tejto adrese je ťažké zabudnúť. Vhodné na spestrenie vyučovania biológie na stredných školách.

Neuroscience for Kids - http://faculty.washington.edu/chudler/neurok.html . Výborné web stránky pre všetkých, ktorí sa chcú dozvedieť viac o nervovej sústave človeka. V ponuke nie je len anatómia nervovej sústavy (mozog, nervy, miecha, zmysly ), ale aj aktivity a experimenty, ktoré nám majú pomôcť pochopiť činnosť nervovej sústavy. Nájdeme tu aj odkazy na ďalšie miesta na Internete, ktoré sa zaoberajú nervovou sústavou spolu s ponukou  časopisov. Web stránka vhodná aj pre základné školy.

Interactive patient - http://medicus.masrshall.edu/medicus.htm . Vytvorené pre starších študentov, ktorý majú záujem o medicínu. Ide o simuláciu pacienta, ktorý je schopný sťažovať sa na bolesť. Študenti sa ho môžu pýtať, môžu ho vyšetriť a snažia sa mu pomôcť.

Anatomy a Physiology Database - http://tgdadvanced.org/3007/ . Fyziologická a anatomická databáza všetkých sústav ľudského tela, ktoré môžu študenti skúmať. Tento systém zahŕňa napríklad názornú ukážku cirkulácie krvi, dýchania a nervovej sústavy. Kliknutím na text links  získame mapu s obrázkami.

Seeing, Hearing, and Smelling the World - http://www.hhmi.org/senses/ . Základné informácie o troch zmysloch ľudského tela, zraku, čuchu a zraku doplnené názornými kresbami. Vhodné pre základné školy.  

Posledná aktualizácia: 20.08.2000