BIOLÓGIA

Servis

logo lave

HISTÓRIA KATEDRY BIOLÓGIE A KATEDRY EKOLÓGIE V PREŠOVE

(Podľa Martina Dziaka upravila Melinda Nagyová a Janka Poráčová)

Začiatky Katedry biológie sa datujú do obdobia založenia Pobočky Slovenskej univerzity roku 1949 v Košiciach. V tomto období jednotlivé disciplíny prednášali externí učitelia z iných vysokých škôl v Košiciach. V októbri 1952 na základe vládneho nariadenia sa škola presťahovala do Prešova, kde pokračovala vo svojej činnosti, a vtedy vznikla aj Katedra prírodných vied, predchodkyňa dnešných katedier.

Túto katedru zakladal Doc. RNDr. Matej Papík. V tomto čase katedra združovala ústavy: geológie, botaniky, zoológie, chémie a geografie, začínala bez dostatočných priestorov a inventára, takže sa zameriavala popri plnení pedagogických úloh hlavne na zriaďovanie ústavov. Roku 1954 sa katedra premiestnila do nových priestorov v budove na Hlavnej ulici. V roku 1954 preberá vedenie katedry Prof. RNDr. Július Činčár, CSc. V rámci katedry vzniklo v roku 1961 oddelenie základov poľnohospodárskej výroby a v tom istom roku sa vyčleňuje z katedry oddelenie geografie ako samostatná katedra; v roku 1962 sa vytvorila samostatná katedra aj z oddelenie chémie. V septembri 1962 bola vytvorená z pedagogických inštitútov v Prešove a Košiciach Pedagogická fakulta v Prešove, ktorá sa stala súčasťou Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach. V tomto období bol názov katedry: Katedra geológie, biológie a základov poľnohospodárskej výroby. Roku 1969 sa z katedry vyčleňuje oddelenie zoológie a antropológie ako samostatná katedra pod vedením Prof. RNDr. Jána Dorku, CSc. V roku 1972 sa Katedra zoológie a antropológie znovu zlúčila s Katedrou geológie, biológie a základov poľnohospodárskej výroby.

V septembri 1979 zomrel vedúci katedry Prof. RNDr. Július Činčár, CSc., vedúcim katedry sa stal Prof. RNDr. Ján Dorko, CSc. Od školského roku 1976/77 prestala katedra prijímať študentov do I. ročníka. Pripravovalo sa jej zrušenie s tým, že štúdium biológie sa bude realizovať na Prírodovedeckej fakulte UPJŠ v Košiciach. V školskom roku 1979/80 ukončili štúdium biológie a základov poľnohospodárskej výroby poslední študenti a tak v auguste 1980 bola Katedra geológie, biológie a základov poľnohospodárskej výroby zrušená. Časť učiteľov a odborných pracovníkov prešla na Katedru špeciálnej biológie Prírodovedeckej fakulty UPJŠ v Košiciach, časť učiteľov a odborných pracovníkov zostala na Pedagogickej fakulte UPJŠ v Prešove, ktorí zabezpečovali vyučovanie biológie dieťaťa, prírodovedy a pestovateľských prác na Katedre telesnej výchovy, Katedre pedagogiky, Katedre fyziky a základov techniky a tiež na Katedre geografie.

Vďaka iniciatíve Doc. Ing. Františka Olejára, CSc. a Doc. Ing. Martina Dziaka, CSc. (v tom čase bol prodekanom) a za podpory nového vedenia fakulty a študentov schválil Akademický senát PdF (Pedagogická fakulta) dňa 9. júla 1990 zriadenie Katedry biológie dňom 1.9.1990. Vyučovanie biologických disciplín začalo už v predstihu v marci 1990. Na základe konkurzného konania dňa 2.7.1990 sa stal vedúcim Katedry biológie Doc. Ing. František Olejár, CSc. Koncom roku 1993 bol na základe konkurzného konania za vedúceho katedry vymenovaný Doc. RNDr. Andrej Pavúk, CSc. Od roku 1998 Katedra biológie po obohatení učebného plánu o ekologické disciplíny bola premenovaná na Katedru biológie a ekológie. Od septembra 1999 sa rozčlenila na dve samostatné katedry - Katedru biológie FHPV PU (od decembra 1999 je vedúcim Prof. RNDr. Ivan Bernasovský, DrSc.) a Katedru ekológie FHPV PU (ktorej vedúcim je Doc. RNDr. Jozef Terek, CSc.). Na Katedre biológie sa r. 1998 otvorilo doktorandské štúdium z odboru antropológia, a zriadilo sa moderné molekulárno-biologické Laboratórium pre štúdium etnických minorít V septembri 1999 uplynulo 9 rokov od znovuzriadenia Katedry biológie (a 47 rokov od vzniku Katedry prírodných vied).

Posledná aktualizácia: 21.08.2000