TESTY

FYZIKA

 
FYZIKÁLNE ÚLOHY

EXPERIMENTY
UČEBNÉ TEXTY
TESTY
VÝUČBA
DIDAKTIKA FYZIKY
WWW STRÁNKY
ENV. FYZIKA
PUBLIKÁCIE
DIPLOMOVÉ  PRÁCE
UČEBNÉ POMÔCKY
ĎALŠIE VZDELÁVANIE
KUF - KLUB UČITEĽOV
DIDFYZKE
AKTUALITY

 

Školský Informačný
Servis

 

 Pošlite e-mail - odkaz na ŠIS fyzika

VSTUPNÉ TESTY
RNDr. Tibor Révay

Organizovanosť vedomostí

Ak sa pozrieme na konštrukciu myšlienok úspešných riešiteľov problémov, všimneme si dve kategórie. Organizovanosť vedomostí a použitie vedomostí (poznatkov).

Myslenie s väčším poriadkom v hlave má tieto charakteristiky:
nealgoritmickosťsmerovanie ku komplexnosti,
často poskytuje mnohonásobné riešenie vyžaduje rôznorodé úsudky vyžaduje aplikáciu mnohonásobných kritérií často vyžaduje neistotu vyžaduje samoreguláciu procesu myslenia vyžaduje vloženie alebo nájdenie významu štruktúry v zrejmom neporiadku, vyžaduje značné duševné úsilie.

Fyzikálne vedomosti začiatočníkov považujeme za amorfnú sieť. U žiakov ZŠ, tzv. začiatočníkov tvorby svojich myšlienok, sa ešte nevyvinuli celkové myšlienkové trasy (definujeme ďalej). Majú k dispozícii síce informácie a poznatky, ale ešte neštudovali ich hlbšiu spojitosť. Zatiaľ je u nich vytvorené určité zhlukovanie informácií a poznatkov okolo určitého javu (Obr. 1)

Trasa je sled logicky po sebe nasledujúcich poznatkov, faktov, informácií, ktoré vytvára žiak pre vlastné vysvetlenie javu, od začiatočnej podmienky po ukončenie problémového javu. Ak umiestnenie poznatku do fyzikálnej trasy je správne, potom vzniká správna fyzikálna vedomosť. Ak je umiestnenie poznatku fyzikálne nesprávne alebo vzniká nefyzikálne prepojenie,  vytvára sa fyzikálne nesprávna vedomosť.

Proces upravovania trasy:
Vývojom našej modernej spoločnosti sme rôzne poznatky využili v rôznych oblastiach každodenného života. Žiak sa s daným poznatkom stretáva častejšie. Registruje jeho aplikáciu v rôznych podmienkach. Ak danú informáciu žiak nepochopil, jej reprodukcia žiakovi nepomôže využiť poznatok v iných podmienkach. Nastáva aktivizovanie mozgu žiaka. Snaží sa prehodnotiť poznatok, aby bol prijateľný v danej konštrukcii. Vytvára myšlienkovú fyzikálnu, alebo nefyzikálnu trasu. Po aplikácii poznatku v inej trase sa môže poznatok znovu zhodnotiť, upresniť. Ak je žiak presvedčený, že poznatok do danej trasy zapadol a nevidí vo vysvetlení žiadne protirečenie, tak svoj poznatok nemení a upevňuje. To neznamená, že poznatok je už fyzikálne správny. Poznatok  môže ešte byť fyzikálne nesprávny, ale v daných trasách je jeho alternatíva postačujúca. Žiak ešte nestretol trasu, v ktorej dôjde k protirečeniu. Ak žiak nedokáže skonštruovať logickú trasu, teda daný poznatok nevedie k riešeniu, tak ho pretvára do tvaru nového poznatku. Tento poznatok musí vyhovovať aj predchádzajúcim trasám. Daný poznatok tiež ešte nemusí byť konečný, fyzikálne správny. Poznatok sa u žiaka znovu prehodnocuje resp. upevňuje pri každom jeho použití v novej trase a tým sa dostáva do kolobehu aplikácie a kolobehu upravovania.

Aplikácia vedomostí v nových situáciách je úspešná, ak:
je účinná, ak informácie dávajú zmysel
rozvíja zmysel, keď používa široký repertoár postupov myslenia, keď žiaci majú možnosť použiť nové informácie v reálnych úlohách
uľahčuje, keď je postavená na predchádzajúcich vedomostiach a skúsenostiach žiakov, čo umožňuje spájanie s novými vedomosťami
učiteľ pripúšťa rôznorodosť názorov žiakov
žiak uveril, že môže voľne myslieť
.

Jeden z dôvodov neúspechu fyzikálneho vzdelávania:
Žiak svoj poznatok, ktorý vyhovuje trasám, pokladá za správny. Často sa stáva, že učiteľ jeho poznatok zavrhne, vyhlási za nesprávny a predkladá mu svoj správny fyzikálny poznatok. Ale tento správny fyzikálny poznatok je pre žiaka informáciou a nie poznatkom. Nie je pre žiaka ešte overovaný a upresňovaný. Žiak nepoužíva nerozvinutý prvotný poznatok z informácie, ale naďalej zostáva pri svojom, už toľkokrát úspešne využitom a upravovanom poznatku. Vedecké poznanie, ktoré majú žiaci, je nekompletné, útržkové, často plné naivných teórií alebo nepochopení. Žiak vynaloží veľké úsilie na vytvorenie svojich teórií na základe skúseností, a preto sa ich ľahko nevzdá. Žiaci sa pozerajú na jav z pohľadu svojej teórie a porovnávajú ho s vedeckým riešením. Často vzniká medzi nimi protirečenie, ktoré nedokážu vysvetliť. Potom vyhlasujú fyziku za umelo vytvorenú vedu nepotrebnú pre život. Takéto vzdelávanie je často neúspešné a žiak získané informácie v školských laviciach z dôvodu očakávania učiteľa iba reprodukuje a v každodennej praxi nevyužíva. Často si na ne ani nespomenie, lebo sú pre neho nelogické a nepotrebné.

Namiesto toho, aby sme žiakovi pomohli jeho poznatok správne formovať, zastavujeme u neho proces formovania poznatku. Predkladáme mu informáciu, ktorú má prijať, s odôvodnením „lebo je správna“. Nastáva u neho zmätok. Žiak ako dospelý, keď ukončí vyučovací proces, často zostáva na predškolskej úrovni poznatkov, ak sa jedná o využívanie získaných poznatkov vo vyučovacom procese. Sledovaný vývoj žiaka je len zdanlivý. Ovláda síce viac poučiek, má rozhľad v delení prírodných vied M, B, Ch, F, ale to všetko iba na úrovni informácií. Len veľmi malé percento z toho uplatní pri riešení problémov v bežnom živote. Často je jeho ďalší vývoj dosiahnutý samovzdelávaním.

Žiak prijme vedecký názor namiesto svojho mylného iba ak:
rozumie významu vedeckého názoru
vedecký názor je vierohodný t.j. je zlúčiteľný s inými názormi žiaka
poznanie je použiteľné pre interpretáciu a predpovedanie iných javov
.

Aby sme pozdvihli vzdelávanie z úrovne získavania informácií na úroveň osvojenia správnych fyzikálnych poznatkov a operačných činností používaných v každodennom živote, potrebujeme dosiahnuť prechod od zhlukovania k trase. Jedna z možností, ktoré nám môžu pri tom pomôcť, je písanie.  

(Obr.1)

Posledná aktualizácia: 07.03.2001