UČEBNÉ TEXTY

CHÉMIA

 
CHEMICKÉ ÚLOHY
UČEBNÉ TEXTY
INTERNET VO VÝUČBE CHÉMIE
LITERATÚRA NA INTERNETE
PUBLIKÁCIE
AKTUALITY
CHEMICKÉ EXPERIMENTY
CHEMICKÉ VÝUČBOVÉ PROGRAMY

UČEBNÉ OSNOVY CHÉMIE
ICHEM - DISKUSNÝ KLUB
ZAUJÍMAVÁ CHÉMIA
INFO O CHEMICKÝCH PODUJATIACH

Školský Informačný
Servis

 

Pošlite e-mail - odkaz z chemického ŠISu

Predstavy o zložení a štruktúre atómu

   Jeden z prvých modelov atómu bol Thomsonov model (r. 1904). Atóm charakterizoval ako guľu rovnomerne vyplnenú kladným nábojom, v ktorom sú umiestnené  záporne nabité elektróny. Atóm sa javí navonok ako elektroneutrálny. 

Rutherfordov model atómu

   E. Rutherford životopis v roku 1911 pozoroval prechod usmerneného (rovnobežného) alfa žiarenia veľmi tenkou zlatou fóliou.




Väčšina častíc prechádzala cez fóliu priamo. Len málo alfa častíc sa odchýlilo z pôvodného smeru o malý uhol a ešte menej (asi jedna z dvadsať tisíc) sa odrazilo o uhol väčší ako 90 stupňov. Takú veľkú odchýlku môže spôsobiť len veľmi silný kladný náboj, ktorý odpudzuje kladne nabité častice. Pretože sa odchýli iba malá časť častíc, Rutherford dokázal, že kladný náboj je sústredený na malý priestor, v ktorom je celá hmota atómu. Túto časť atómu nazval atómovým jadrom. Z nameraných odchýlok vypočítal, že polomer jadra je asi 10-14 m až 10-15 m. O atóme sa predpokladalo, že má tvar gule s polomerom 10-10 m. Na základe experimentálnych výsledkov vyslovil Rutherford teóriu o štruktúre atómu:
 

Atóm je zložený z malého kladne nabitého jadra a záporne nabitých elektrónov, ktoré obiehajú po kruhových dráhach okolo atómového jedra a tvoria elektrónový obal.

   Prekvapujúce bolo, že atóm je vlastne veľmi prázdny. Jadro, hoci je v ňom sústredená prakticky celá hmota atómu,
je veľmi malé. 

Elektrónový obal sa nachádza vo vzdialenosti približne 10 000-krát väčšej než je rozmer jadra. Túto skutočnosť si názorne predstavíma na zväčšenom modeli, v ktorom atómové jadro bude predstavovať guľôčka o priemere 1 cm. Najbližšie elektróny sa pohybujú vo vzdialenosti asi 50 m. Ak elektrónový obal pokladáme za povrch gule o polomere 50 m, potom sa do prázdneho priestoru medzi elektrónový obal a jadro zmestí jeden bilion guľôčok veľkosti jadra 

 

Posledná aktualizácia: 21.08.2000