UČEBNÉ TEXTY

CHÉMIA

 
CHEMICKÉ ÚLOHY
UČEBNÉ TEXTY
INTERNET VO VÝUČBE CHÉMIE
LITERATÚRA NA INTERNETE
PUBLIKÁCIE
AKTUALITY
CHEMICKÉ EXPERIMENTY
CHEMICKÉ VÝUČBOVÉ PROGRAMY

UČEBNÉ OSNOVY CHÉMIE
ICHEM - DISKUSNÝ KLUB
ZAUJÍMAVÁ CHÉMIA
INFO O CHEMICKÝCH PODUJATIACH

Školský Informačný
Servis

 

Pošlite e-mail - odkaz z chemického ŠISu

  Atóm a jeho zloženie
 Elektrónový obal atómu

 

Elektrónová konfigurácia atómov prvkov

   Na základe uvedených pravidiel odvodíme elektrónové konfigurácie atómov niektorých prvkov, ktoré sú graficky vyjadrené rámčekovými diagramami:
 

Vodík 1H

1s1
má jeden elektrón ( Z= 1). Tento elektrón obsadí orbitál s najnižšou energiou, t.j. orbitál 1s.
Lítium 3Li

1s2

2s1
má tri elektróny (Z=3).Prvé dva elektróny sú v orbitáli 1s a tretí musí obsadiť energetický najbližší orbitál, t.j. orbitál 2s.
Uhlík 6C

1s2

2s2

2p2

má šesť elektrónov (Z=6). Podľa Hundovho pravidla piaty a šiesty elektrón v orbitáloch 2p má rovnaké spinové kvantové číslo (obsadzujú energeticky rovnaké orbitály najskôr po jednom elektróne).
Kyslík 8O

1s2

2s2

2p4

 

má osem elektrónov (Z=8). Podľa Hundovho pravidla posledné štyri elektróny zapĺňajú p orbitály najprv po jednom elektróne s rovnakým spinovým kvantovým číslom a štvrtý elektrón s opačným spinovým kvantovým číslom vytvárajú elektrónový pár v orbitáli p.
Neón 10Ne

1s2

2s2

2p6

má desať elektrónov (Z=10). Desiatym elektrónom vzniká v orbitáloch 2p tretí elektrónový pár, t.j. orbitál 2p je úplne zaplnený.

   Zápis elektrónovej konfigurácie prvkov obsahujúcich väčší počet elektrónov by bol málo prehľadný. Preto sa elektrónové konfigurácie atómov prvkoch znázorňujú zjednodušene pomocou elektrónových konfigurýcií vzácnych plynov ( He , Ne, Ar, Kr, Xe, Rn) s doplnením valenčnej vrstvy daného prvku.
Napr.:

Vanád 23V:    1s22s22p63s23p64s23d3
zjednodušene:    (18Ar) 4s23d3

   V bežných podmienkach majú elektróny v atóme najnižšiu možnú energiu. Dodaním energie môže atóm prejsť do vzbudeného (excitovaného) stavu. Elektrón pritom prejde do niektorého stavu s vyššou hodnotou hlavného kvantového čísla n.

Pomocou rámčekových diagramov môžeme znázorniť aj elektrónovú konfiguráciu atómov v excitovanom stave. Elektrónovú konfiguráciu atómu uhlíka v základnom a excitovanom stave znázorňujeme  nasledovne: 
 

6C:

1s2

2s2

2p2

základný stav

6C*:

1s2

2s1

2p3

excitovaný stav

(dodaním energie elektrón s energeticky  nižšieho orbitálu 2s prešiel do energeticky vyššieho orbitálu 2p. Atóm uhlíka v excitovanom stave má štyri nespárené elektróny)

 

 

Posledná aktualizácia: 21.08.2000