CHEMICKÉ EXPERIMENTY

CHÉMIA

 
CHEMICKÉ ÚLOHY

UČEBNÉ TEXTY

INTERNET VO VÝUČBE CHÉMIE

LITERATÚRA NA INTERNETE
PUBLIKÁCIE
AKTUALITY
CHEMICKÉ EXPERIMENTY
CHEMICKÉ VÝUČBOVÉ PROGRAMY
UČEBNÉ OSNOVY CHÉMIE
ICHEM - DISKUSNÝ KLUB
ZAUJÍMAVÁ CHÉMIA
INFO O CHEMICKÝCH PODUJATIACH

Školský Informačný
Servis

 

Pošlite e-mail - odkaz z chemického ŠISu

Pomôcky a chemikálie:
  

Kadičky (fľaštičky napr. od detskej výživy), lyžička, zápalka, banka so zátkou s odvodnou trubičkou.

Kys. citrónová (HOOC-CH2-COH(COOH)-CH2-COOH) – citrónová šťava, hydrogénuhličitan sodný (NaHCO3 ) - sóda bikarbóna,8 % roztok kyseliny octovej (CH3COOH) - ocot, kys. jablčná (HOOC-CH2-CH(OH)-COOH) – jablčná šťava, vápenná voda (roztok Ca(OH)2).

[ Obsah aktuálnej stránky ]

Postup práce:

 

1. Do malej kadičky nasypeme asi lyžičku hydrogénuhličitanu sodného (sódy bikarbóny). K nemu prilejeme asi 2 cm3 roztoku kyseliny citrónovej (šťavy z citrónu) a spolu premiešame. Keď sa začne vyvíjať plyn, vsunieme do ústia kadičky zapálenú zápalku a pozorujeme horenie.

2. Do kadičky s dvoma lyžičkami hydrogénuhličitanu sodného (sódy bikarbóny) pridáme niekoľko kvapiek roztoku kyseliny octovej (octu). Urobíme rovnakú skúšku horiacou zápalkou ako v prvej časti

3. Do banky s dvoma lyžičkami hydrogénuhličitanu sodného (sódy bikarbóny) prilejeme asi 2 cm3 roztoku kyseliny jablčnej (jablčnej šťavy). Hrdlo banky uzavrieme zátkou s odvodnou trubičkou. niec trubičky zavedieme do kadičky s vápennou vodou. Pozorujeme zmeny vápennej vody.

[ Obsah aktuálnej stránky ]

Pozorovanie
  

Vo všetkých troch pokusoch hydrogénuhličitan sodný reagoval s kyselinami (kyselinou citrónovou, kyselinou octovou a kyselinou jablčnou) za búrlivého vývoja plynu. 1. a 2. V unikajúcom plyne zhasla horiaca zápalka, čím sa potvrdilo, že pri uvedených reakciách vznikal oxid uhličitý (CO2). 3. Pri zavádzaní oxidu uhličitého do vápennej vody, vznikal v kadičke biely zákal.

[ Obsah aktuálnej stránky ]

Vysvetlenie

V kuchyni bežne používaná sóda bikarbóna je vlastne hydrogénuhličitan sodný. Jeho roztok reaguje zásadito. V citrónovej šťave sa nachádza kyselina citrónová, ocot je vlastne zriedeným roztokom kyseliny octovej a v jablčnej šťave je obsiahnutá kyselina jablčná. Hydrogénuhličitan sodný sa teda s kyselinami neutralizuje za vzniku soli príslušnej kyseliny, oxidu uhličitého a vody.

Pri pokusoch 1 a 2 sa v nádobe zachytával CO2, ktorý bráni horeniu, nakoľko je ťažší ako kyslík a vytlačí ho z nádoby.

Odvádzaný oxid uhličitý reaguje s hydroxidom vápenatým vo vápennej vode:

[ Obsah aktuálnej stránky ]

Zneškodnenie splodín

Zneškodnenie vedľajších produktov a bezpečnosť: Produkty experimentu nie sú zdraviu škodlivé a všetko sklo môžeme bežne vymyť vodou vo výlevke.

[ Obsah aktuálnej stránky ]

Časová dotácia

10 minút
 

[ Obsah aktuálnej stránky ]

Zaradenie pokusu

Žiacky školský alebo domáci pokus k téme:

8. roč. ZŠ: Neutralizácia

9. roč. ZŠ: Vodné roztoky, neutralizácia. Karboxylové kyseliny

1. roč. gymnázia: Kyseliny a zásady Chemické reakcie


 

[ Obsah aktuálnej stránky

 

Posledná aktualizácia: 21.08.2000