Meteorológia a klimatológia
Cieľ:
Oboznámenie so základnými poznatkami o dejoch v atmosfére a ich prejavmi merateľnými základnými meteorologickými prvkami a klimatickými charakteristikami.

Anotácia
Úvod do štúdia fyzickej geografie, ktoré zahŕňa aj  rozdelenie fyzickej geografie a pojednanie o významných predstaviteľoch.  Meteorológia a klimatológia, počasie a podnebie. Vlastnosti ovzdušia, štruktúra atmosféry, vertikálne členenie atmosfére. Slnečné žiarenie, solárna konštanta, pohlcovanie žiarenia atmosférou. Energetická bilancia systému zemský povrch - atmosféra. Teplota vzduchu, jej meranie, denný a ročný chod. Tlak vzduchu, zmena tlaku s nadm. výškou, barické pole. Závislosť teploty a tlaku vzduchu, adiabatický dej. Voda v atmosfére, relatívna a absolútna vlhkosť. Výpar a výparnosť. Kondenzácia vody v atmosfére, pseudoadiabatický proces, produkty kondenzácie – oblaky, oblačnosť, zrážky. Prúdenie vzduchu, typy vetrov, planetárna cirkulácia atmosferické fronty, cyklonálna činnosť. Klimatické klasifikácie podľa Köppena a Alisova. Klimatická klasifikácia Slovenska.

Sylabus: Prednášky

1. týždeň:
Objekt, predmet a štruktúra fyzickej geografie. Prvky a zložky prírodných geokomplexov. Väzby v  prírodných geokomplexoch. Metódy fyzickej geografie. Využitie fyzickej geografie v praxi. Meteorológia a Klimatoógia. Základné pojmy, predmet štúdia a delenie na čiastkové  disciplíny. História meteorologických pozorovaní vo svete a na Slovensku.

2. týždeň:

Získavanie a spracovanie meteorologických dát. Meteorologické staničné prístroje.

3. týždeň:

Atmosféra. Fyzikálno-chemické vlastnosti atmosféry. Vertikálne členenie atmosféry.

4. - 6. týždeň:

Slnečné žiarenie a dlhovlnné žiarenie v systéme zemský povrch – atmosféra.  Spektrum a intenzita slnečného žiarenia. Solárna konštanta. Insolácia. Zoslabenie slnečného žiarenia v atmosfére – absorbcia a rozptyl. Zákony zoslabenia žiarenia. Odraz slnečného žiarenia na zemskom povrchu a v atmosfére – albedo. Dlhovlnné žiarenie  v systéme atmosféra - zemský povrch. Radiačná bilancia subsystému zemského povrchu a atmosféry. Energetická bilancia subsystému zemského povrchu a atmosféry. Energetická bilancia subsystému aktívny povrch.

7. týždeň:

Teplota pôdy a jej podložia. Fourierove zákony. Teplota vzduchu. Denný a ročný chod teploty. Zmena teploty s výškou. Adiabatické procesy. Vertikálna stabilita ovzdušia. Inverzia teploty.

8. – 9. týždeň:
Voda v atmosfére. Absolútna relatívna vlhkosť vzduchu. Napätia (tlak) páry. Výpar, výparnosť. Denný a ročný chod vlhkosti. Kondenzácia vodných pár. Kondenzácia vody v atmosfére, pseudoadiabatický proces, produkty kondenzácie – oblaky, oblačnosť, atmosférické zrážky.

10. - 11. týždeň:
Tlak vzduchu (atmosférický tlak). Zmena tlaku s nadm. výškou. Odvodenie základnej rovnice statiky atmosféry. Barické pole. Zákkladné tlakové útvary. Denný a ročný chod tlaku vzduchu. Geografické rozloženie tlaku vzduchu prepočítaného n ahladinu mora.  Prúdenie vzduchu v atmosfére. Vietor. Miestne vetry a miestne cirkulačné systémy. Ustálené prúdenie vzduchu bez trenia a pri trení. Geostrofický vietor. Gradientový vietor.

12.  týždeň:
Všeobecná cirkulácia atmosféry.  Vzduchové hmoty. Atmosférické fronty. Cirkulácia v tropických šírkach. Pasáty. Monzúny. Tropické cyklóny. Mimotropická cirkulácia. Mimotropické cyklóny. Vznik a vývoj cyklóny (tlakovej níže).

13. týždeň:
Klimatické klasifikácie podľa Köppena a Alisova. Klimatická klasifikácia Slovenska.

Literatúra:  
•    Bednář, J., 2003: Meteorologie. Portál, Praha, 223s.
•    Trizna, M., 2004: Klimageografia a hydrogeografia. Geografika, BA.
•    Kemel, M. 1996: Klimatologie, meteorologie, hydrologie, ČVUT Praha
•    Netopil, R.1984: Fyzická geografia I., SPN Praha.
•    Šamaj.F.: 2001: Meteorológia včera  a dnes. Veda BA
•    Chromov, S.P.:1983: Meteorologia a klimatologia, Leningrad
•    Šamaj, F., Prošek, P., Čabajová Z., 1994: Agrometeorológia a bioklimatológia. UK Bratislava, 306s.
•    Kolektív SHMÚ, 1968: Klimatické a fenologické pomery Východoslovenského kraja, SHMÚ
•    Zverev, A.,S., 1986: Synoptická meteorológia. SNTL, Bratislava

Poznámky:     História  
Uvod do meteorologie a klimatologie Obr
Prístroje Obr Tabulky
Atmosféra obrázky
Ziarenie obrazky a tabulky
Teplota pôdy  a vzduchu obrazky a tabulky
Teplota pôdy Planetarne meritko    
Oblaky a oblačnosť       
Chod a rozloženie zražok    
Hustota Tlak Prúdenie  
Vietor geostrofický a gradientový  
Vzduchové hmoty a fronty,  všeobecná cirkulácia 1 
Vzduchové hmoty a fronty,  všeobecná cirkulácia 2
Klimaticke klasifikácie   podľa Köppena a Alisova, a Slovenska