UČEBNÉ TEXTY

CHÉMIA

 

CHEMICKÉ ÚLOHY
UČEBNÉ TEXTY
INTERNET VO VÝUČBE CHÉMIE
LITERATÚRA NA INTERNETE
PUBLIKÁCIE
AKTUALITY
CHEMICKÉ EXPERIMENTY
CHEMICKÉ VÝUČBOVÉ PROGRAMY

UČEBNÉ OSNOVY CHÉMIE
ICHEM - DISKUSNÝ KLUB
ZAUJÍMAVÁ CHÉMIA
INFO O CHEMICKÝCH PODUJATIACH

Školský Informačný
Servis

 

ŠIS CHÉMIA

Estery mastných kyselín v potravinách

Pomôcky a chemikálie

4 skúmavky, stojan na skúmavky, držiak na skúmavky, trecia miska s tĺčikom, filtračný papier, kahan, téglikové kliešte, 2 striekačky (10 cm3), striekačka s ihlou (20 cm3) na brómovú vodu, indikátorový papierik, éter, etanol, ligroín (teplota varu od 80 - 100 oC, môže byť aj petroléter), búrske oriešky, repkový olej, kokosové maslo (alebo stužený tuk), slnečnicový olej, plnotučné mlieko

Postup práce

a)    Dôkaz tukov v potravinách: tuky v mlieku

Skúmavku naplníme cca 5 cm3 plnotučného mlieka, na to navrstvíme 1 cm3 alkoholu a zmes zahrievame asi minútu. Po ochladení skúmavky vodou pridáme 4 cm3 éteru a silne pretrepeme. (Pri práci s éterom zachováme opatrnosť!) Potom počkáme, kým sa fázy opäť oddelia. Vrstvu éteru obsahujúcu tuk odsajeme striekačkou a nakvapkáme na filtračný papier. Na filtri ostane dobre viditeľná mastná škvrna.

b)    Získavanie tukov extrakciou

Niekoľko búrskych orieškov rozotrieme v trecej miske. Do rozdrvených orieškov pridáme niekoľko cm3 acetónu. Po usadení drte, naberieme roztok acetónu do striekačky a nakvapkáme na filtračný papier. Po vysušení ostane dobre viditeľná mastná škvrna.

c)     Dôkaz kyselín v tukoch

Do skúmavky dáme 2 cm3 repkového oleja. Skúmavku silne zahrejeme, až kým sa neobjavia splodiny rozkladných produktov. (Pozor! Možnosť vznietenia.) Do týchto splodín umiestnime pomocou klieští alebo pinzety navlhčený indikátorový papierik. Červené sfarbenie je dôkazom prítomnosti voľných mastných kyselín.

 

d)    Dôkaz rôznych množstiev nenasýtených mastných kyselín

 

Porovnateľné množstvá kokosového masla (alebo stuženého tuku) a slnečnicového oleja (približne 2 g) sa rozpustia v dvoch skúmavkách vždy v 5 cm3 ligroínu (alebo petroléteru). Pomocou striekačky pridávame do obidvoch skúmaviek brómovú vodu dovtedy, kým sa roztok neodfarbí natrvalo. Spotreba brómovej vody pri slnečnicovom oleji je zreteľne vyššia ako pri kokosovom masle (alebo pri použití stuženého tuku). Rastlinné oleje majú vysoký obsah nenasýtených mastných kyselín, Bróm sa aduje na dvojité väzby mastných kyselín.

Pozorovanie

Pri termickom štiepení tukov vznikajú voľné mastné kyseliny, glycerol a produkty rozkladu.

Vysvetlenie

Tuky sú estery vyšších mastných kyselín (nasýtaných aj nenasýtených) a glycerolu. Pri štiepení tukov sa  jednotlivé komponenty uvoľňujú.

Poznámky

Margarín a maslo sú ako vzorky na zahrievanie  nevhodné.
 

Zneškodnenie splodín

Acetón, éter a ligroin (petroléter) ľahko prchajú. Skúmavky a ostatné chemické sklo umývame bežnými čistiacimi prostriedkami.

Bezpečnosť

Reakciu s brómovou vodou je potrebné uskutočňovať opatrne. Pri práci s éterom treba dávať pozor na otvorený oheň.

 

 [návrat]

          

Posledná aktualizácia: 09.08.2001