1. Rýchlosť svetla sa rovná pomeru dvojnásobnej vzdialenosti medzi pozorovateľmi k časovému intervalu medzi momentmi vyslania a prijatia svetelného signálu prvým pozorovateľom. Určiť rýchlosť svetla takým spôsobom, ako je to opísané v úlohe, by bolo možné v tom prípade, keby pozorovatelia mali k dispozícii hodiny, ktoré by boli schopné merať veľmi malé časové intervaly.
2. Oceľ sa pri teplote 220 až 350 C pokrýva tenkou priehľadnou vrstvou oxidu. Hrúbka tejto vrstvy (a to znamená aj "farby tenkých vrstiev") závisí od teploty. Napríklad teplote 220 C zodpovedá svetložltá a teplote 285 C fialová farba.
3. Voda vo vnútri tenkej mydlovej vrstvy postupne steká dolu, spodná časť vrstvy hrubne a horná časť tenkne. Miesta s určitou hrúbkou vrstvy sa presúvajú a spolu s nimi sa presúvajú aj interferenčné pruhy. Po určitom čase svetelných vĺn, dopadajúcich na vrstvu. V týchto miestach v dôsledku interferencie dopadajúcich lúčov s lúčmi odrazenými od vrstvy sa zoslabujú všetky vlnové dĺžky.
5. Pozoruje sa difrakcia svetla v nehomogénnom prostredí.
7. V lampe nad operačným stolom treba použiť niekoľko žiaroviek.
8. Áno, v krajinách na rovníku.
9. Nerovnosti cesty pri osvetlení reflektormi automobilu vytvárajú tiene, ktoré sú zďaleka dobre viditeľné.
10. Takým zrkadlom možno niečo podpáliť len vo vzdialenosti asi 50 cm, pretože ohnisko zrkadla sa nachádza vo vzdialenosti, ktorá sa rovná polovici polomeru krivosti zrkadla.
11. Vlnitý povrch vody predstavuje množstvo dutých a vypuklých zrkadiel najrôznejšieho tvaru, ktoré dávajú rôzne obrazy.
12. Keď Slnko silne zohrieva zem, hustota dolných vrstiev vzduchu sa stáva menšou, ako je hustota horných vrstiev. Lúče, idúce od horných vrstiev vzduchu smerom dollu a zvierajúce s komicou uhly väčšie, ako je medzný uhol, sa odrážajú smerom nahor. Preto pozorovateľ vidí priamy obraz predmetu vytvorený odrazenými lúčmi. Nad morom sa fatamorgána pozoruje v dôsledku odrazu lúčov od horných vrstiev vzduchu.
13. Keď sa Slnko nachádza za horizontom, osvetľuje atmosféru. Vzduch lúče Snka rozptyľuje a vytvára sa súmrak.
14. Čím ďalej sa predmet nachádza od pozorovateľa, tým menší je uhol, pod ktorým ho vidí oko, a tým menší sa zdá predmet.
15. Šošovky okuliarov zvyšujú optickú mohutnosť plavcovho oka vo vode. Keď plavec má na očiach hermetickú masku, okuliare nepotrebuje, pretože jeho oči sa nenachádzajú vo vode ale vo vzduchu.