01. G. Galilei navrhol takýto spôsob určenia rýchlosti svetla: Na vrcholoch dvoch vzdialených kopcov by sa v noci nachádzali pozorovatelia s rozsvietenými ale zakrytými lampami. Pozorovateľ na jednom kopci lampu rýchlo odkryje; to isté urobí pozorovateľ na druhom kopci hneď, keď zaregistruje svetlo od prvého pozorovateľa. Prvý pozorovateľ bude merať čas, ktorý uplynie od okamihu odkrytia jeho lampy až po okamih, v ktorom spozoroval svetlo od druhého pozorovateľa. Ako možno vypočítať rýchlosť svetla z výsledkov takéhoto pokusu? Možno takýmto spôsobom určiť rýchlosť svetla?
02. Keď na liehovom kahane budete zohrievať žiletku, na povrchu žiletky uvidíte tzv. "nabiehajúce farby" t.j. dúhovite sfarbenie, ktoré sa objavuje pri zohriati železa na teplotu 220 až 350 stupňov C. Vysvetlite tento jav.
03. Keď date tenkú mydlovú vrstvu do vertikálnej polohy, horizontálne farebné pruhy sa časom budú premiestňovať smerom dolu, pričom sa bude trochu meniť ich šírka. Po určitom čase v hornej časti vrstvy vznikne škvrna, ktorá sa rychle bude zväčšovať, až sa vrstva roztrhne. Vysvetlite tento jav.
04. Pri výrobe umelých perleťových gombíkov sa na ich povrch nanáša velmi jemne šrafovanie. Prečo má gombík po takomto opracovaní dúhovite sfarbenie?
05. Dychnite za mrazivého večera na kúsok skla. Na skle sa vytvorila vrstvá kryštálikov ľadu. Pozrite cez takúto vrstvu na svietiace pouličné osvetlenie. Prečo sa vám zda, že pouličné lampy sú obklopené dúhovite sfarbenými kruhmi (pri lampe je modré a ďalej od lampy oranžovo-červené svetlo)?
06. V akéj uhlovej výške sa nachádza Slnko, keď dĺžka tiena predmetu sa rovná jeho výške?
07. Pri chirurgických operáciach tiene rúk chirurga zakrývajú operačné pole. Ako sa dajú tieto tiene odstrániť?
08. Možno uvidieť odraz Slnka vo vode hlbokéj studne?
09. Nerovnosti cesty sú cez deň horšie viditeľné ako v noci, keď cestu osvetľujú reflektory automobilu. Prečo?
10. Existuje legenda, že Archimedes pri obrane Syrakúz, ktoré napadli Rimania, podpaľoval rímske lode slnečnými lúčmi tak, že ich usmernil na lode pomocou guľového zrkadla. Neskoršie bol v Syrakúzach postavený pomník, ktorý zobrazuje Archimeda so zrkadlom smerujúcim na more. Toto zrkadlo je urobené v tvare guľového vrchlíka s polomerom krivosti 1 m a s polomerom otvoru 30 cm. Mohol Archimedes takýmto zrkadlom podpaľovať rímske lode?
11. Keď sa povrch vody vlní, obraz predmetov vo vode má zvláštne alebo dokonca až čudné tvary. Prečo?
12. V horúčave sa v púšti pozoruje fatamorgána: vzniká dvojitý obraz predmetov - priamy (hore) a prevrátený (dole). Ako vysvetlíte tento jav? Prečo fatamorgána nad morom vyzera inak? (Hore sa pororuje prevratený obraz predmetu a dolu priamy obraz.)
13. V stredných zemepisných šírkach sa po západe Slnka nestmieva, ale začína súmrak. Prečo?
14. V poviedke V. Odojevského: "Mestečko v tabatierke" je takato pasáž: "A tu Míša zistil, že sa nad nimi nachádza oblúk... Pred ním bol druhý oblúk, len trochu menší; potom tretí, ktorý bol ešte menší, a tak všetký ostatné oblúky, čím dalej tým menšie..." Prečo sa oblúky rovnakých rozmerov zdali chlapcovi ako nerovnaké?
15. Aby plavec pod vodou lepšie videl, používa okuliare s dvojvypuklými sklami s vežkým indexom lomu. Prečo nepotrebuje takéto okuliare plavec, ktorý má na tvári hermetickú masku s rovinným sklom pred očami.