![]() Dráha a čas voľného páduVšetky telesa pri voľnom páde na Zem sa pohybujú s rovnakým zrýchlením. To naznačuj, že esistuje všeobecný vzťah pre určenie dráhy voľného pádu pre daný čas pádu, ktorý je platný pre všetky telesá.Pre jednoduchý prípad z pokoja voľne pusteného telesa, platí vzťah: s = 1/2 g t2 s = dráha voľného pádu ; g = gravitačné zrýchlenie; t = čas voľného pádu Dráha voľnéh opádu narastá s druhom mocninou času voľného pádu. Nasledujúca simulácia vysvetľuje, ako získame tento vzťah. Teleso naľavo sa pohybuje s konštantnou rýchlosťou, teleso napravo s konštantným zrýchlením. Otázka: Akú konštantnú rýchlosť potrebuje teleso naľavo, aby obe telesá dosiahli dno kocky v rovnakom časovom okamihu?
Rýchlosť telesa
Zmeňte rýchlosť telesa vľavo o Záver: Rýchlosť zrýchľovaného telesa rastie z nuly na maximálnu hodnotu vmax kedy dosiahne dno kocky. K prejdeniu tej istej dráhy smax počas rovnakého času sa teleso vľavo musí pohybovať konštantnou rýchlosťou v = vmax/2. V tomto prípade je teleso veľmi rýchle na začiatku a príliš pomalé na konci. Je to vyvážené pretože rýchlosť zrýchleného teleso bude vzrastať lineárne z nulovej hodnoty na vmax. Teleso vľavo, pohybujúce sa konštantnou rýchlosťou dosiahne počas časového intervalu tmax vzdialenosť: Tento vzťah je platný pre ľubovoľnú vzdialenosť a časový interval pokiaľ teleso štartuje z pokoja. Preto môžeme odstrániť indexi a dostaneme vzťah medzi vzdialenosťou pádu a časom pádu:
K zobrazeniu času, časovač, ako aj simulácia musia byť spustené. Pre simuláciu platí: smax = 2000 jednotiek; g = 10 jednotiek. Nájdete zhodu medzi výsledkom simulácie a matematickým vzťahom stanoveným vyššie? |