Obsah programu:                                                         späť   


Nové ! Informácie o programe . Nové ! 
Ak máte záujem o program  - napíšte E-mail,  pošleme Vám
ho obratom (cca 650 kB zipovaný).
Ak budete program používať,
boli by sme radi, ak by ste nám poslali svoje postrehy a názory. 
           degro@kosice.upjs.sk           pemarton@pobox.sk                        


Kmitavý pohyb   
Na príklade pohybu jednoduchých mechanických zariadení  sa zavádzajú základné pojmy z oblasti mech. kmitania. Konkrétne ide o pojmy:
periodický nestacionárny dej, kmitavý pohyb, oscilátor, kmit, harmonický pohyb, periodický pohyb a pohyb neperiodický. Zavádzajú sa tu aj veličiny, popisujúce kmitavý pohyb, konkrétne perióda a frekvencia, pričom je uvedená aj ich vzájomná súvislosť.

Kinematika  kmitavého pohybu
Pomocou dynamickej simulácie kmitavého pohybu a na základe jeho súvislosti s rovnomerným pohybom po kružnici sa zavádzajú pojmy ako sú:
okamžitá výchylka, amplitúda výchylky, uhlová frekvencia, fáza a začiatočná fáza kmitavého pohybu. Samozrejme, sú tu uvedené aj základné vzťahy týkajúce sa daných fyzikálnych veličín.

Rýchlosť a zrýchlenie  kmitavého pohybu
Podobne ako v predchádzajúcej časti, aj tu sa na základe súvislosti kmitavého pohybu s pohybom rovnomerným po kružnici zavádzajú pojmy rýchlosť a zrýchlenie kmitavého pohybu a tiež vzťahy pre výpočet ich veľkosti.

Fázorový diagram
V tejto časti sa zavádzajú pojmy
fázor, časový a fázorový diagram, pričom dynamickým modelovaním sa objasňuje ich vzájomná súvislosť.

Zložené kmitanie I. Skladanie kmitov  v jednej priamke
                            II. Skladanie navzájom kolmých kmitov

Simuláciou kmitavých dejov v tejto časti sa názorne vysvetľuje princíp
skladania kmitov v jednej priamke a navzájom kolmých kmitov, pričom deje sa dajú v širokom rozmedzí ovplyvňovať zmenou  jednotlivých parametrov kmitavého pohybu.

Dynamika kmitavého pohybu
Táto časť uvádza rozbor kmitavého pohybu z hľadiska dynamiky. Je tu uvedený aj vzťah pre veľkosť sily, ktorá spôsobuje návrat telesa do rovnovážnej polohy.

Premeny energie v mechanickom oscilátore
Ako už uvádza názov tejto kapitoly, môžete sa v nej oboznámiť so vzájomnou premenou potenciálnej a kinetickej energie, pričom sa zároveň ukazuje, že celková energia oscilátora je konštantná.

Tlmené kmitanie
S využitím dynamického modelu sa zavádza pojem tlmené kmitanie, uvádzajú sa tu príčiny takéhoto kmitania a je tu uvedená aj rovnica tlmeného kmitania.

Kyvadlo
V tejto časti sa postupným znázorňovaním skúma jednoduché matematické kyvadlo. Uvádza sa tu aj prípad, kedy môžeme považovať pohyb kyvadla za harmonický a zároveň je tu uvedený aj vzťah pre výpočet doby kmitu takéhoto kyvadla.

Nútene kmitanie a rezonancia
Pomocou názorných príkladov sa vysvetľuje: vznik núteného kmitania, rezonancia oscilátora, rezonančná krivka. Sú tu aj niektoré príklady z reálneho života, kde sa s javmi rezonancie môžeme stretnúť.

Viazané oscilátory
Postupným znázorňovaním sa možno oboznámiť s takými pojmami ako sú
spriahnuté alebo aj viazané oscilátory, väzba (voľná a tesná), oscilátor, rezonátor.

Harmonická analýza
V tejto kapitole sa uvádza možnosť vyjadrenia funkcie popisujúcej periodické kmitanie nekonečným radom tzv. Fourierovým radom. Zavadzajú sa tu aj pojmy harmonická analýza a frekvenčné spektrum.