HYDROSTATICKÝ TLAK                 späť
Pri demonštrácii hydrostatického tlaku sa zameriame na:
1. Závislosť tlaku na hĺbke. (M128)
2. Nezávislosť tlaku na  smere.
3. Závislosť tlaku na hustote.
4. Veľkosť tlaku na steny. (M130)
5. Veľkosť tlaku smerom hore. (M131)

Demonštrácia Hartlovým prístrojom pre tlak v kvapaline M128

Postup a prevedenie:
1. Závislosť tlaku v kvapaline na hĺbke  demonštrujeme tým, že trubicu Hartlovho prístroja ponárame do rôznych hĺbok  v odmernom valci. Žiaci  sledujú na manometri, že hladina stúpne výššie vo väčšej hĺbke.
Záver: Hydrostatický tlak rastie s hĺbkou.

2. Nezávislosť tlaku na smere  predvádzame  otáčaním konca trubice  Hartlovho prístroja v rôznych  smeroch v jednej hĺbke.
Záver: Hydrostatický tlak nezávisí na smere.

3. Závislosť tlaku na hustote. Žiaci sledujú tlak v ortuti v hlbke 1 cm a zisťujú, že tento tlak je rovnaký ako vo vode v hĺbke 13,5 cm.
Poznámka: Upozorníme ich, že pomer hustoty vody a ortuti je 1:13,5
Záver: Tlak rastie s hustotou hkapaliny.

4. (M131) Tlak na steny nádoby. Necháme vodu vytekať s nádoby v ktorej je otvor pri dne. Vodu nedolievame, hladina postupne klesá. Rýchlosť vytekania kvapaliny klasá so zmenšujúcou sa hĺbkou. Žiaci pozorujú, že voda strieka čoraz bližšie.
Záver: Tlak na teny nádoby rastie s hĺbkou.

5. Tlak smerom hore.

Pomôcky:
    väčšia kadička s čistou vodou, sklenená trubica o polomere asi 2 cm dĺžky asi 20 cm, kruhová doštička s polomerom  väčším ako sklenená trubica s háčikom uprostred a niť, zafarbená voda.
Postup a prevedenie:
    Sklenenú trubicu držíme  vo zvislej polohe tak, že tenká doštička uzatvára spodný otvor. Aby neodpadla držíme ju nitkou, ktorá je priviazaná k háčiku. Uzavretú trubicu ponaráme (zvisle) do kadičky s čistou vodou do hĺbky h.  Žiaci uvidia, že doštička už neodpadne i keď niť pustíme. K trubici ju  tlačí hydrostatická tlaková sila Fh.
    Teraz do trubice začneme nalievať zafarbenú vodu a pozorujeme, že doštička odpadne ak hladina farebnej vody dosiahne hladinu bezfarebnej vody v kadičke. Vtedy platí:  tiaž zafarbenej vody G  má rovnakú veľkosť ak tlaková sila F(G = Fh).
Matematicky:

   teda       - hydrostatický tlak

Hydrostatický tlak je priamo úmerný hustote kvapaliny a hĺbke pod voľným povrchom.

Miesta s rovnakým hydrostatickým tlakom sa nazývajú hladiny.
Hladina s nulovou hodnotou hydrostatického tlaku je na voľnom povrchu kvapaliny a volá sa voľná hladina.