IKT
Cieľ:
Cieľom povinného predmetu IKT je dosiahnuť štandardnú úroveň informačnej gramotnosti študentov, ktorá bude akceptovaná v rámci krajín EÚ. V rámci predmetu IKT študenti dosiahnu štandardnú informačnú gramotnosť, ktorú využijú pri ďalšom štúdiu, tak pri tvorbe seminárnych prác a záverečných prác, ako aj pre komunikácii s okolím.

Anotácia:
Práca s textovým editorom MS Word 2007, tabuľkovým kalkulatorom MS 2007, prezentačným softvérom MS Power Point 2007, internet – vyhľadávanie a triedenie informácii, tvorba google dokumentov, informačné kanály RSS, komunikácia, E-mailovy klient, Skype, ICQ, sociálne siete.

Sylaby -  týždne:
1.-3. Textové editory
Používanie existujúcich štýlov v dokumente, práca s hlavičkou a pätičkou dokumentu, kontrola pravopisu, úprava nastavenia dokumentu, kreslenie vo vektorovej grafike, práca s textovým poľom, príprava dokumentu pre tlač, práca s tabuľkami, vkladanie grafických a iných objektov (tabuliek, matematických výrazov, grafov) do dokumentu, hromadná korešpondencia.

4.-5. Tabuľkové procesory
Formátovanie číselných a textových buniek, zarovnávanie buniek, ohraničenie a tieňovanie buniek, práca s hlavičkou a pätičkou dokumentu, kontrola pravopisu, úprava nastavenia dokumentu, tlač jednoduchých tabuliek, vkladanie objektov do tabuľky, analýza údajov tvorbou, editovaním, zmenou typu diagramov a grafov.

6. Prezentovanie projektu
Prezentácia  projektov. Preskúšanie.

7.-9. Prezentácie
Vytvorenie, otvorenie a uloženie prezentácie na disk, zmena režimu zobrazenia prezentácie, zmena nastavenia panelov nástrojov, používanie nápovede, uloženie dokumentu do iných formátov, tvorba novej prezentácie, modifikácia rozvrhnutia snímok prezentácie, kopírovanie, presúvanie a mazanie textov, grafiky, celých snímok prezentácie, formátovanie textu, vkladanie a upravovanie grafiky a ďalších objektov, výber výstupného formátu a tlačenie prezentácie, pridanie animácie, prelínanie snímok, spustenie prezentácie s využitím navigačných pomôcok.

10.-12. Služby informačných sietí
(špeciálne webové stránky pre vyhľadávanie podľa kritérií, definície vyhľadávacích dopytov, používanie kľúčových slov a základných logických operácii, náhľad dokumentu, úprava nastavenia stránky, tlač webovej stránky, otvorenie webovej stránky označenej záložkou, pridanie záložky na webovú stránku, v rámci e-mailového klienta používanie zoznamu adries (pridanie, zmazanie, úprava adresy), vytvorenie nového zoznamu adries, zaslanie a odpovedanie na správu pomocou zoznamu adries, odpoveď na niekoľko adries s použitím kópie a slepej kópie, vyhľadávanie správ, vytvorenie nového poštového priečinku, vymazanie a presunutie správy do iného priečinku, triedenie správ podľa mena, témy, dátumu atď.

13. Prezentovanie vlastného kombinovaného projektu
Prezentácia vlastného projektu. Preskúšanie.

Poznámka: Projekt je zameraný na odbor študenta, spracovaný v prezentačnom programe s využitím textových editorov, tabuľkových kalkulátorov, internetových zdrojov a vyhľadávacích nástrojov.

Literatúra a webové informačné zdroje:
•    Návody k aktuálnym softvérom MS Word, MS Excell, MS Power point, Google dokumety, Skype, elektronická pošta a pod.
•    Marie Franců: Jak zvládnout testy ECDL, Computer Press, Praha 2003, ISBN 8072265830, 132 strán,
•    Štandard ECDL: http://ecdl.informatika.sk/, http://www.ecdl.com/, http://www.ecdl.cz/

Univerzitná knižnica
Ako písať prácu












/