FYZIKÁLNE EXPERIMENTY

FYZIKA

 
FYZIKÁLNE ÚLOHY

EXPERIMENTY
UČEBNÉ TEXTY
TESTY
VÝUČBA
DIDAKTIKA FYZIKY
WWW STRÁNKY
ENV. FYZIKA
PUBLIKÁCIE
DIPLOMOVÉ  PRÁCE
UČEBNÉ POMÔCKY
ĎALŠIE VZDELÁVANIE
KUF - KLUB UČITEĽOV
DIDFYZKE
AKTUALITY

 

Školský Informačný
Servis

 

 Pošlite e-mail - odkaz na ŠIS fyzika


DEMONŠTRAČNÉ EXPERIMENTY:
ŠTRUKTÚRA A VL. PEVNÝCH LÁTOK

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18

7. Gulička a kovový prstenec

 

Pomôcky :

Kovová gulička, prstenec, plynový kahan, statív, zápalky,

 

Realizácia:

Ukážeme, že ak nie sú gulička lička prstencom ľahko prechádza. Guličku zahrejeme plameňom plynového kahana a skúsime ju prevliecť prstencom. Gulička prstencom neprechádza. Ak guličku necháme ležať na prstenci, po čase ním opäť prejde a podarí sa nám ju aj prevliecť naspäť. Ak však po tom, táto gulička prešla ohriatym prstencom, chvíľu počkáme a chceme guličku naspäť prevliecť prstencom, nepodarí sa nám to hneď, ale až po istom čase.

 

Fyzikálna interpretácia:

Pri ohrievaní sa objem guličky zväčšuje v súlade so vzťahom DV=Vo.b.Dt. Vo vzťahu vystupujúce b je súčiniteľ teplotnej objemovej rozťažnosti a pre izotropné teleso je rovný trojnásobku súčiniteľa teplotnej dĺžkovej rozťažnosti a pre ten istý kov. Objem guličky sa zväčší natoľko, že jej vonkajší priemer bude väčší, než otvor prstenca. Ak necháme guličku položenú na prstenci, gulička sa ochladí a prstenec ohreje. Objem guličky sa zmenší a priemer otvoru prstenca vzrastie, gulička prejde prstencom. Ak sa ju snažíme hneď prevliecť naspäť, tiež sa nám to podarí a prstenec zohriaté, gu Prstenec však má menší objem ako gulička a pomerne veľký povrch, preto chladne rýchlejšie ako gulička a jeho otvor sa zmenšuje rýchlejšie, než priemer guličky. (Objem guličky je 4780,105 mm3, povrch guličky je 1372,279 mm2; objem prstenca je 4228,059 mm3, povrch prstenca je 3087,447 mm2. ) Preto, ak chvíľu po tom, čo nám gulička prešla cez ohriaty prstenec, počkáme, nemôžeme prevliecť guličku naspäť cez prstenec. To sa nám podarí až vtedy, keď aj gulička dostatočne vychladne.

 

Realizačná poznámka:

Na realizáciu zväčša nepostačuje liehový kahan, resp. s jeho použitým je experiment veľmi zdĺhavý.

 

Metodická poznámka:

Pri tomto experimente je vhodné zadať otázku : Máme kruhovú doštičku s malým otvorom v strede a budeme je zahrievať.  Ako sa mení veľkosť kruhového otvoru ? Žiaci majú mylnú predstavu, že sa otvor bude zmenšovať.

 

Otázky :

1.    Prečo iba pre izotropne telesá môžeme použiť b= 3a ?

Posledná aktualizácia: 09.02.2001