Likvidácia odpadu


info

Skutočná likvidácia odpadu neexistuje, odpad môže byť maximálne alebo menej škodlivo zlikvidovaný. Látka, ktorá sa dostane do výrobného procesu nemôže len tak zmiznúť, môže sa len premeniť alebo premiestniť. Častokrát pri likvidovaní odpadov vznikajú odpady, o ktorých nevieme či nie sú ešte nebezpečnejšie ako pôvodné, ktorých sme sa chceli zbaviť.

Celkovo rozlišujeme dva spôsoby likvidovania odpadu:

  • spaľovanie,
  • deponovanie.


Spaľovanie odpadu

Pri spaľovaní odpadu sa množstvo odpadu zredukuje na polovicu hmotnosti a vzniknuté teplo sa dá využiť na elektrické alebo diaľkové kúrenie. Týmto výhodám stoja naproti mnohé nevýhody: spaľovne zaťažujú životné prostredie škodlivými plynmi a pevnými zbytkami. Počas spaľovania odpadu vznikajú zo zmesi umelých a organických látok, kovov a iných látok nové, čiastočne jedovaté látky. Aj pri najmodernejšej technológii filtrovania dostáva sa určité množstvo jedovatých látok do ovzdušia. Minimálne rovnako problematická je aj likvidácia zachytených látok z filtrov a popola. 
Spaľovanie odpadu môže byť len vtedy považované za zmysluplné, keď bude možné účinne filtrovať a čistiť všetky vypúšťané plyny a neškodne likvidovať (deponovať) všetky pozostatky.

Deponovanie odpadu

Skládka odpadu zostane základom usporiadaného hospodárstva. Je jedno či je odpad najskôr spálený, kompostovaný alebo triedený, zvyšné zostatky musia byť bez rizika deponované. Zariadenie skládky musí spĺňať ako geografické tak aj bezpečnostné predpisy. Skládka zriadená podľa najnovšieho stavu techniky musí mať dno vodotesné a kyselinotvorné. V  skládke sa odohráva množstvo biologických a chemických procesov. Preto presakujúca voda, v ktorej je rozpustený rad veľmi agresívnych a jedovatých látok, musí byť v každom prípade čistená. 

úloha

Modelovanie z odpadu

Použitie plechoviek

Jeden príklad na modelovanie z odpadov je telefón z plechoviek. Potrebujeme na to dve stredne veľké plechovky s odstránenými vekami. Do oboch plechoviek sa v strede dna prevŕta alebo prepichne dierka. S maximálne 25 m dlhým špagátom spojíme oba telefóny. Ak hovoríme do jednej plechovky možno v druhej dosť dobre rozumieť. 

Kovové umelecké diela

Vezmeme: nazbierané konzervy, skrutky, klince, ozubené kolesá, tuby od zubných pást, spinky na spisy atď.

Potrebujeme: kliešte, nožnice na plech, pilník, vŕtačku, pílku, kladivo, spájkovačku, lepidlo...

...a urobíme z toho umelecké dielo, či už obraz alebo objekt.