ZAUJÍMAVOSTI Z EKOLÓGIE

EKOLÓGIA

 
ÚVOD

METODICKÉ MATERIÁLY
NOVÉ TRENDY
EKOLOGICKÝ SLOVNÍK
EKO LITERATÚRA
PREZENTÁCIA ŠKÔL
ORGANIZÁCIE, ZDRUŽENIA 
ZAUJÍMAVOSTI Z EKOLÓGIE
WWW STRÁNKY
KONFERENCIE A LETNÉ ŠKOLY
DISKUSNÝ KLUB EKO

Školský Informačný
Servis

 

 Pošlite e-mail - Odkaz z ekologického ŠISu

Zázraky a tajomstvá života vtákov

NAJ...

Roky vo vzduchu
Len čo mladý dážďovník vyletí zo svojho hniezda, odlieta do Afriky. Na svoje hniezdo sa vracia až o 2 až 3 roky neskôr, pričom má za sebou 72 000 kilometrov, pravdepodobne bez jedinej zastávky. Rybár čiernochrbtý sa vznesie nad nedozernú hladinu oceánu a lieta 3 až 4 roky bez jediného pristátia na vode, či na pevnine. 



Ľahší ako motýľ
Najmenšími vtákmi na svete sú niektoré druhy kolibríkov. Kubánsky medovec menší má len 57 milimetrov a z toho polovicu tvorí zobák a chvost. Váži iba niečo vyše 1,5 gramu.

Veľké sťahovanie
Rybár dlhochvostý pri každoročnom sťahovaní preletí 40 000 kilometrov. Kulík zlatý za 6 mesiacov preletí 24 až 27 000 kilometrov. Vzdialenosť 3 300 kilometrov medzi Aleutami a Havajskými ostrovmi prekoná bez prestávky za 1 a pol dňa. Pritom mávne krídlami vyše 250 000-krát. 

Lietajúci obor
Pravdepodobne najťažší spomedzi všetkých vtákov je drop najväčší. Váži 13 až 14 a niekedy aj 18 kilogramov. Existuje záznam o ešte ťažšom dropovi, ktorý však pravdepodobne nedokázal vzlietnuť.

Veľké dravce
Najťažší dravec, kondor veľký, dosahuje hmotnosť do 12 kilogramov. Aj sup tmavohnedý je veľmi ťažký. Hoci samičky sú zvyčajne ľahšie, jedna vážila až 12 kilogramov.

Najväčšie rozpätie
Albatros sťahovavý má bežné rozpätie krídel 3,7 metra. Najväčšie zistené rozpätie u zdochlinára bolo 4 metre, hoci normálne je len 2,5 metra.

Najtvrdšie vajce
Vajcia sú veľmi pevné. Jedno slepačie vajce prekonalo bez ujmy pád z helikoptéry, a to z výšky 183 metrov. Jedno pštrosie vajce odolalo váhe človeka 115 kilogramov.

Hĺbkoví potápači
Tučniaky obrovské sú schopné potápať sa až do hĺbky 265 metov a dokážu sa vynoriť skôr, než by mohli mať ťažkosti so zmenami tlaku.

Najdravšie vtáky
Najdivokejší a najúspešnejší lovci sú orly a sokoly. Majú rýchly let, a keď spozorujú obeť, strmhlavo sa na ňu vrhnú a pevne ju schmatnú svojimi roztiahnutými pazúrmi.

Najväčšia hniezdiaca kolónia
Na ostrovoch pri Peru, omývaných vodami veľmi bohatými na ryby, hniezdia spolu až desaťmiliónové kolónie súl a kormoránov. 

Najzriedkavejší vták
Havajský kauai e´e bol do roku 1980 zredukovaný na jediný pár. Takmer úplne je vyhynutý aj americký tesár veľký. 

Najdlhší vek
Kondor veľký, jeden z najväčších vtákov sveta, sa dožil v zajatí 72 rokov. Obrúčkovaný albatros žijúci vo voľnej prírode bol nažive a v dobrej kondícii ešte vo veku 53 rokov.

Rýchlostné rekordy
Útočiaci sokol sťahovavý dosahuje rýchlosť 250 kilometrov za hodinu. Pri vodorovnom lete je jeho rýchlosť 100 kilometrov za hodinu, podobne ako pri orlovi skalnom. V bezvetrí by však oboch porazili niektoré dážďovníky, z ktorých jeden druh dosahuje rýchlosť až 171 kilometrov za hodinu.

Mihotavé krídla
Jeden druh kolibríka kmitne krídlami až 90-krát za sekundu.

Najväčší plavec
Najväčší plávajúci vták je tučniak obrovský, vysoký 1,2 metra s objemom hrudníka okolo 1,3 metra a hmotnosťou 42,6 kilogramu. To je viac ako dvojnásobok hmotnosti ktoréhokoľvek lietajúceho vtáka. Emu je vyšší, má 2 metre a dobre pláva, hoci je to suchozemský vták. (Aj pštrosy môžu plávať).

Miliónové množstvá
Z celkového počtu okolo 100 miliárd vtákov sa 3 miliardy chovajú doma. Najpočetnejším druhom žijúcim vo voľnej prírode je africká kvelea červenozobá – je ich 10 miliárd.

Najväčší vták
Najväčší vták na svete je pštros, ktorý dorastá do výšky okolo 2,4 metra. Niektoré majú aj 2,7 metra a vážia okolo 156 kilogramov.

Najtichší vták
Tóny, ktoré vyludzuje kôrovník dlhoprstý, sú také vysoké a sykotavé, že ich ledva počuť.

Najväčšie vajce
Najväčšie vajce znáša pštros: je dlhé 13,5 centimetra a váži 1,65 kilogramu. Je to hmotnosť 18 slepačích vajec a trvá 40 minút, kým sa uvarí na mäkko!

V závratných výšinách
Čavku žltozobú spozorovali na Mount Evereste vo výške 8 200 metrov a bradáňa žltohlavého vo výške 7 620 metrov. Jeden pilot zaznamenal vo výške 8 230 metrov labute spevavé, ktoré vzlietli z morskej hladiny, aby sa zviezli vo vzdušnom prúde za prúdovým lietadlom.

Najhlasnejší vták
Najsilnejší hlas má indický páv okáč činkvist. Jeho škreky a ich ozveny počuť do vzdialenosti niekoľko kilometrov.

Posledná aktualizácia: 22.08.2000