ZAUJÍMAVOSTI

BIOLÓGIA

 
BIOLOGICKÉ ÚLOHY
METODICKÝ MATERIÁL
CD - DEMO
VAŠE TIPY
PUBLIKÁCIE
BIOKLUB
AKTUALITY
BIOLOGICKÝ SLOVNÍK
TESTY
DIDAKTICKÉ HRY
WWW STRÁNKY
POMÔCKY
TELEPROJEKTY
ĎALŠIE VZDELÁVANIE UČITEĽOV
ZAUJÍMAVOSTI

Školský Informačný
Servis

 

logo lave JEDNOBUNKOVÉ A MNOHOBUNKOVÉ ORGANIZMY


Svet oplýva miliardami životných foriem, ktoré sa skladajú z jedinej bunky. Tie sú však veľmi malé, takže ich sotva môžeme uvidieť. Ľuďom sú bližšie väčšie organizmy, ktoré majú telá zložené z mnohých buniek. Každý druh bunky sa vyznačuje určitým tvarom, štruktúrou a obsahom, čo im umožňuje vykonávať osobitné úlohy a prispievať k zložitým dejom, ktoré udržiavajú organizmus pri živote.

JEDNOBUNKOVCE

najmenšie organizmy pozostávajúce z jedinej bunky, sú viditeľné iba pod mikroskopom.
baktérie žijú všade okolo nás – vo vzduchu, v pôde, vode a aj v iných organizmoch. Môžu mať rozličný tvar – guľôčkovitý, paličkovitý alebo vláknitý. Ešte menšie ako baktérie sú vírusy. Dokážu sa rozmnožovať iba v iných bunkách, niektoré baktérie a vírusy zapríčiňujú choroby-sú choroboplodné.

Kryštalický vírus s mozaikovým uložením bielkovinových molekúl:
Bakteriofág (napáda bunky baktérií)

Slizovka
Tento zvláštny slizký organizmus je vlastne iba zhlukom samostatných buniek. Žijú oddelene, ale spájajú sa, aby vytvorili výtrusy, ktorými sa rozmnožujú.

slizovka na dreve
slizovka na dreve

 

Hubky (Porifera)
Bunky na vnútornej strane hubky majú bičíky, pomocou ktorých vytvárajú prúd vody. Voda strháva so sebou čiastočky potravy, ktorými sa bunka živí.

rez telom hubky
rez telom hubky

Váľač(Volvox)
Váľač je skôr kolóniou buniek, ako celistvým organizmom. Žije v rybníkoch a jazerách. Väčšina z približne sto jeho buniek je rovnakých.

valac
váľač

SKUPINY BUNIEK
Niektoré menšie a jednoduchšie mnohobunkové organizmy sa skladajú z buniek, ktorésíce vyzerajú rovnako, ale nie všetky vykonávajú rovnaké úlohy. Stali sa z nich špecializované bunky. Medzi najjednoduchšie mnohobunkovce patria hubky. Nemôžu sa aktívne pohybovať, nič nevidia ani necítia. Živia sa rovnako ako iné živočíchy – potravu prijímajú, spracúvajú a trávia. Tým sa líšia od rastlín, ktoré si výživu pripravujú samy z jednoduchých látok.

Živočíšne bunky– ich tvar a funkcia
Telo veľkého zložitého živočícha sa skladá z desiatok rozličných druhov buniek.
Svalové bunky
bývajú dlhé a tenké. Špecializovali sa na schopnosť zmršťovať sa. Spotrebúvajú veľa energie, takže obsahujú veľa mitochondrií – organel zabezpečujúcich energiu.
Nervová bunka má veľmi dlhý a tenký nitkovitý výbežok, ktorým sa vedú nervové vzruchy z jednej časti tela do druhej.
Pokožková bunka je plochá, tvrdá a pevná – chráni telo pred poškodením.
Tuková bunka je guľôčkovitá a naplnená drobnými olejovými kvapkami slúžiacimi ako zásoba energie.
Kostná bunka vylučuje pevnú štruktúrovanú hmotu, ktorá je zmesou bielkovín a nerastných kryštálov.
Krvná bunka je prispôsobená na prenos kyslíka.

Rastlinné bunky – ich tvar a funkcia
Na reze stonkou kvetu vidieť viacero druhov buniek usporiadaných do pletív.
Xylémové
bunky sú dlhé hrubostenné rúrkovité a na koncoch navzájom pospájané bunky. Keď uhynú, ich obsah sa rozpustí a vytratí, zatiaľ čo zo zvyšku sa stanú mikroskopické rúrky, ktoré rozvádzajú vodu do rozličných častí rastliny.
Floémové bunky tvoria rúrky, ktorými sa rozvádzajú po rastline živiny. Priestor medzi týmito vodivými pletivami vypĺňajú parenchýmové bunky.

Skupiny buniek s rovnakým tvarom, štruktúrou a funkciou sa u rastlín nazývajú pletivá (napr. floémové pletivo), u živočíchov tkanivá (napr. svalové tkanivo). Rozličnými kombináciami pletív alebo tkanív vznikajú rastlinné a živočíšne orgány.

Posledná aktualizácia: 20.08.2000