ZÁKLADY IMUNOLÓGIE

Lenka Friedmanová (frída) , PF UPJŠ - 1. roc. Biológia

I. ÚVOD:

IMUNOLÓGIA: zaoberá sa imunitnými procesmi, ktoré prebiehajú v organizme po kontakte alebo prieniku Antigénu (Ag) do neho.

IMUNITNÝ SYSTÉM: vyznacuje sa heterogenitou buniek a molekúl, ktoré sa na nom podielajú. Celkovo váži cca 1 kg (bunky + molekuly + tkanivá). Základnou bunkou imunitného systému je LYMFOCYT.

LYMFOCYT: je charakteristický dualizmom (dvojtvárnostou);rozoznávame Ly T, ktoré vznikajú v týmuse a B, ktoré vznikajú v kostnej dreni, u vtákov v burse fabrici). Úlohou imunitného systému je imunologický dohlad, obrana pred antigénom - oba tieto mechanizmy urcujú jedinecnost organizmu.

JEDINECNOST ORGANIZMU: pr. organizmus pri transplantácii orgánov alebo transfúzii krvi neprijíma krv hocijakej skupiny - snaží sa tak o svoju identitu.

IMUNOLOGICKÝ DOHLAD: organizmus sa snaží byt co najzdravší. Úlohou im. dohladu je zistit poškodené, opotrebované alebo inak znehodnotené vlastné bunky a štruktúry.

ORGÁNY LYMFATICKÉHO SYSTÉMU : rozdelujeme na PRIMÁRNE a SEKUNDÁRNE orgány. Primárne: kostná dren, týmus, bursa fabrici (v týchto orgánoch bunky vznikajú), Sekundárne: lymf. uzliny, slezina, apendix, mandle (nos, krk), Payerové plaky (na povrchu tenkého creva). Životne dôležitými sú primárne lymfatické orgány.

II. LEUKOCYTY - BIELE KRVINKY

V krvi dospelého zdravého cloveka pocet leukocytov kolíše od 5000 do 9000 v mm kubickom. Ich normálny pocet prirodzene kolíše pocas dna a je závislý od mnohých iných vplyvov. Patria medzi formované krvné elementy, ktoré cirkulujú v krvi. Majú schopnost diapedézy, t.j. prestupovat stenou ciev oboma smermi. Pozorujeme, že každá bunka má jadro. Spolocným znakom ofarbených leukocytov v krvných náteroch je, že majú na modro zafarbené jadro. Každý typ buniek má však iný tvar a iné clenenie jadra, co slúži ako dôležitý identifikacný znak. Cytoplazma leukocytov farbených podla Pappenheima má základnú sivomodrú farbu.

Leukocyty rozdelujeme na 2 velké skupiny (podla toho, ci v cytoplazme obsahujú alebo neobsahujú granule) - GRAnulocyty a AGRAnulocyty. Medzi AGRA patria MOnocyty, LYmfocyty, plazmatické bunky (PB), NK bunky (killery alebo tiež oznacované ako LGL = large granulated lymfocythes) = MONONUKLEÁRNE BUNKY. Do skupiny GRA zaradujeme POLYMORFONUKLEÁRNE BUNKY (PMN alebo PMNL), kde patria NEUtrofily, BAzofily a EOzinofily. pozn. NK bunky radíme medzi agra aj ked ich cytoplazma obsahuje granule (granúl je málo a NK bunky radíme medzi lymfocyty).

NEU - u cloveka : cca 50-75% z celkového poctu LEU; farba granúl je menej výrazná - šedomodrá; jadro - 2-5 segmentov (cím staršia je bunka tým viac segmentované je jadro), majú velkú fagocytárnu schopnost.

EO - cca 1 - 4%; dvojsegmentové jadro; granule sú hrdzavocervenej farby - pocetné; ich zvýšený výskyt v krvi svedcí o možných alergiách popr. parazitických ochoreniach.

BA - cca 0,5 - 1%; najmenšie spomedzi GRA, granule sú tmavomodré až tmavofialové

LY - menšie bunky; velké okrúhle jadro okolo ktorého sa nachádza úzky lem cytoplazmy; cca 25-30% z celk. poctu LEU.

MO - cca 2 - 8% zo všetkých LEU najväcšie bunky. Majú velké oblickovité jadro (alebo oválne), uložené excentricky v cytoplazme ktorá je svetlomodrá.

III. TAJOMSTVO ŽIVOTA - MUDr. Karel Nouza, DrSc.

Obranyschopnost je vlastnost každej živej hmoty. Kamen sa nebráni, ked s ním robíme hocico, ale napríklad prvok cúvne, ked sa dotkne toxického povrchu, ryby odplávu zo znecistenej vody. A vysokopostavené živocíchy vcítane cloveka sú vybavené vrodenými mechanizmami, ktorými bránia všetky svoje súcasti, napr. zrak proti oslneniu, sluch proti ohlušeniu, kožu pred dotykom rozpáleného kovu, .... Rada obranných reakcií sa uskutocnuje aj v spánku a v bezvedomí.

IMUNITA je najdokonalejší obranný systém. Každá živá sústava chráni jej pomocou svoju neporušenost a dokonalé vnútorné usporiadanie. Musí to robit už na najprimitívnejších stupnoch, pretože aj u nich je to usporiadanie neobycajne zložité a chúlostivé. Preto je tažke vyznacit vo vývoji živej hmoty presne okamih, kedy vzniká a zacína sa vyvíjat imunita. Obvykle sa imunita delí na dva hlavné systémy. Prvá - prirodzená imunita - je vývojovo staršia a ludia ju zdedili po svojich živocíšnych prapredkoch. K jej základným znakom patrí nezávislost na stretnutí organizmu s mikroorganizmami a cudzími látkami. Vyššie živocíchy a ludia sú ešte naviac vybavené dalšími obrannými zložkami získanými v priebehu svojho historického vývoja, ktoré sa rozvýjajú hlavne po narodení pod vplyvom podnetov z vonkajšieho prostredia. Tieto zložky predstavujú získanú imunitu, zaistovanú hlavne jedným druhom bielych krviniek - lymfocytmi.

Nespornými prirodzenými nástrojmi imunity sú zdravá koža a neporušená sliznica. Tie predstavujú úcinné bariéry proti vstupu cudzích živých a neživých teliesok a látok do organizmu. Na koži je množstvo baktérií, vírusov, pliesni, ktoré však cloveka bezprostredne neohruzujú. Stací ale malé porušenie povrchu kožnej vrstvy a skoro sa objaví reakcia na miestnu infekciu - zápal: ten je charakterizovaný zcervenaním, zdurením, zvýšením teploty nad ložiskom, bolestou, tvorbou hnisu.

Nie zriedka sa ale stane, že nebezpecné mikróby prekonajú zmienené prirodzené bariéry. I za normálnych okolností totiž pravidelne dochádza na koži a slizniciach k drobným neviditelným poškodeniam. Vzniknutými "bránkami" baktérie, vírusy a pliesne lahko prechádzajú. Preto sú v koži a v slizniciach a tesne pod nimi pripravené dalšie obranné mechanizmi. Patria medzi ne malé fagocytujúce leukocyty - zrnité biele krvinky - vznikajú v kostnej dreni a neskôr prestupujú do krvi. V krvi je ich velmi vela cca 3 až 5 tisíc/1mm. Sú velmi pohyblivé. Druhé, velké fagocytujúce leukocyty - monocyty - sa tiež rodia v kostnej dreni, ale ked prestupujú do krvi, sú asi 2X také velké ako malé lymfocyty. Neskôr sa z nich vyvíjajú mohutné makrofágy; velmi výkonný pohlcovaci a zabijaci cudzích votrelcov a vlastných poškodených buniek a taktiež skladníci úcinných chemických zbraní.

makrofág - aktívna fagocytóza

 

IV. ZOPÁR ZAUJÍMAVÝCH LINIEK

http://www.hon.ch/Library/Theme/Allergy/Glossary/wbc.html

Jedna z najlepších stránok o leukocytoch, aké som kedy videla,.... nedostatok - nenájdete tam obrázky

http://www.tigis.cz/alergie/index.htm

http://dir.yahoo.com/Health/Medicine/Immunology/

http://www.jleukbio.org/

http://www.upjs.sk

 

 

Lymfocyt a Monocyt - porovnanie velkosti buniek, tvaru jadra a obsahu cytoplazmy

 

Informácie, ktoré sa nachádzajú na tejto stránke, som cerpala z prednášok Doc.RNDr. Edity Paulíkovej CSc,

z clánkov MUDr. Karla Nouzu, DrSc a z prednášok RNDr. Zuzany Daxnerovej, CSc.

 

mailto:alan@dodo.sk

 

F R Í D K A