DIDAKTICKÉ HRY

BIOLÓGIA

 
BIOLOGICKÉ ÚLOHY
METODICKÝ MATERIÁL
CD - DEMO
VAŠE TIPY
PUBLIKÁCIE
BIOKLUB
AKTUALITY
BIOLOGICKÝ SLOVNÍK
TESTY
DIDAKTICKÉ HRY
WWW STRÁNKY
POMÔCKY
TELEPROJEKTY
ĎALŠIE VZDELÁVANIE UČITEĽOV
ZAUJÍMAVOSTI

Školský Informačný
Servis

 

logo lave Zásady správnej výživy - inscenačné hry
(A. Takáčová)


Miesto hry:
školská trieda

U lekára
Postup a pravidlá: Učiteľ vyberie dvojicu, jeden je lekár a druhý pacient. Opíše situáciu, ktorú žiaci majú zahrať: K lekárovi príde pacient, ktorý trpí na následky nadmerného konzumovania potravy bohatej na cukry a tuky. Pacient opíše svoje ťažkosti a požiada lekára, aby ho usmernil v dodržiavaní zásad správnej výživy a aby mu doporučil diétu. Žiak lekár mu má poradiť, ktoré potraviny má konzumovať a ktorým sa má vyhýbať. Môže používať tabuľku s výživnou a energetickou hodnotou vybraných potravín, ktorá je v učebnici. 
Možno požiadať všetkých žiakov, aby so svojim partnerom v lavici zahrali potichu túto hru. Výsledkom hry by mal byť príklad jednodenného diétneho jedálneho lístka pre pacienta, ktorú dvojice potom ústne alebo na nástenke prezentujú celej triede. 

V obchode
Postup a pravidlá: Žiaci sa rozdelia na predavačov a kupujúcich. Predavači si rozložia na stole kartičky s názvami potravín prípadne prázdne krabice od potravín, napríklad zemiaky, chlieb tmavý, chlieb svetlý banány, rastlinné maslo, plnotučné mlieko, smotana, ryby bravčová masť, jogurt, káva ovocný džús, citrón, jablká, syr, vajíčka med, cukríky atd. 
Opis situácie: predavači sa snažia predať čo najviac potravín. Kupujúci majú kupovať také potraviny, ktorými zásobujú svoje rodiny. Keď nakúpia, zostavia z toho čo nakúpili jedálny lístok na nasledujúci deň.

Posledná aktualizácia: 20.08.2000