Obsah

Cvičenia s obežnými dráhami družíc

Cvičenia na priestorové zobrazenia

Priestorové zobrazenia sú dôležitou schopnosťou a predpokladom k riešeniu problémov vo fyzike, taktiež v takzvaných „Gedanken-experimentoch“ alebo v tých, kde je pohyb objektov komplikovaný.

Nasledujúce videá a úlohy sú ponúknuté ako niekoľko druhov cvičných materiálov, s predpokladom že priestorové zobrazenie ako ďalšia schopnosť môže byť ďalej rozvinutá opakovaným tréningom.

Video zobrazuje pohyb satelitu okolo Zeme, zatiaľ čo jeho kolmá projekcia k povrchu zeme je nakreslená.

Ako náhle je satelit na obežnej dráhe, orientácia roviny v ktorej je obežná dráha, je stabilná v priestore pokiaľ sa zem otáča raz za 24 hodín okolo jej polárnych osí. Preto projekcia satelitu na povrchu Zeme vyzerá približne ako nejaký druh posunutých kruhov. Veľkosť posunutia bude závisieť na pomere časového rozpätia pre jednu rotáciu satelitu a Zeme.

V 3D tento proces vyzerá jednoduchšie. Úlohou je teraz predstaviť si, ktorá krivka bude zobrazená, ak je guľový povrch Zeme reprezentovaný v 2D ako pravouhlá mapa.

Video zobrazuje túto transformáciu z 3D do 2D ako spojitý proces a pomôže vidieť a porozumieť vzťahu medzi týmito dvoma rozdielnymi reprezentáciami toho istého procesu.

Pozri nasledujúcu stranu pre úlohu.

Nepolárny satelit