Program výchovno - vzdelávacej činnosti                                                   späť
PREDMET:                 ENVIRONMENTÁLNA    FYZIKA
ŠTUDENTI:                1. - 5. roč. F-X, F, EE, X.       
POČET HODÍN:         2/0 s     
FORMA VÝUČBY:    Prednáška
ŠKOLSKÝ ROK:        2009 / 10  LS   
VYUČUJÚCI:             doc. RNDr. Ján DEGRO, CSc.
Časový rozvrh výučby:

1. týždeň:

Ciele a obsah a  predmetu Environmentálna fyzika. Environmentálny prístup vo fyzikálnom vzdelávaní. Vymedzenie základných problémov: ekológia, environmentalistika, environmentálne minimum. Globálne problémy ľudstva. Znečistenie vzduchu, vody a pôdy. Odpady. Modrá planéta Zem -  jeden z najväčších divov sveta: ideálna pozícia Zeme, Mesiac, atmosféra, zemská kôra, voda, život.

2. týždeň
Fyzikálne faktory v životnom prostredí. Životné prostredie - supersystém.  Biofyzikálne prostredie a duševné  prostredie. Fyzikálne faktory v priebehu evolúcie a  v pretechnizovanej spoločnosti. Klasifikácia a rizikovosť fyzikálnych faktorov. Hodnotenie fyzikálnych faktorov v životnom prostredí. LabQuest dataloger pre experimenty (nielen) v teréne.

3. týždeň:
Vplyv mechanických síl na organizmus. Účinok gravitácie a zrýchlenia na človeka (nástrahy stavu beztiaže, kladné a záporné preťaženie, kinetózy). Vplyv tlaku na človeka (od disbarizmu cez kesonovu chorobu po horskú chorobu. Vibrácie. Základné pojmy. Pôsobenie vibrácii na človeka. Choroba z vibrácii. Ochrana pred pôsobením vibrácií.

4. týždeň:
Zvuk a hluk. Základné vlastnosti zvuku. Ako počujeme - biofyzikálna funkcia ucha. Zdroje hluku. Vplyv hluku na organizmus človeka. Formy a prostriedky znižovania hluku. Meranie hluku. Experimenty s hlukomerom.

5. – 6. týždeň:
Svetlo a osvetlenie. Základné vlastnosti svetla. Ako vidíme -  biofyzikálna funkcia oka. Vplyv svetla na človeka. Zraková pohoda. Hygienou proti zrakovej únave. Zdroje svetla - prírodné a umelé zdroje svetla (žiarovky, žiarivky). Druhy osvetlenia (denné, umelé a združené osvetlenie). Meranie osvetlenia a emisných spektier zdrojov svetla. Experimenty s luxmetrom a spektrometrom.

7.  týždeň:
Magnetické polia. Zem obrovský magnet. Magnetosféra ochranný závoj Zeme. Magnetobiológia. Magnetizmus a hygiena práce. Vplyv elektrických zariadení na človeka.
Elektrické polia. Elektrické pole Zeme. Elektrické polia a biologické objekty. Jednosmerné a striedavé prúdy. Vplyv elektrických zariadení na človeka. Meranie magnetickej indukcie a intenzity elektrického poľa. Experimenty s nízkofrekvenčným analyzátorom elmag. polí. (polia okolo domácich spotrebičov).

8. týždeň:
Elektromagnetické polia - vysokofrekvenčné. Prirodzené elektromagnetické pole Zeme. Biologické účinky (vf., vvf.) elektromagnetických polí. Prípustné hodnoty elektromagnetických polí. Meranie hustory energie vf. elmag. poľa. Experimenty s vysokofrekvenčným analyzátorom elmag. poľa (polia okolo domácich spotrebičov).

9. týždeň:
Atmosféra - ochranný obal Zeme. Zloženie atmosféry. Ozónová diera. Skleníkový efekt. Meranie UV indexu a UVA a UVB žiarenia. Pokusy s  UV monitorom a LabQuestom Vernier. 

10 týždeň:
Energia v prírode technike a spoločnosti. Energetický šetrný prístup k životu. Slnko, Zem a energia. Rovnica a života. Energia v potravinách. Tepelná pohoda. Spotreba energie v bytoch a jej úspory.

11. – 12. týždeň
Zdroje energie. Neobnoviteľné zdroje energie: tepelné, jadrové elektrárne. Termonukleárna energia. Obnoviteľné  zdroje energie. Energia Slnka: solárne kolektory, fotovoltaické články. Energia vody: vodných tokov a nádrží, morí a oceánov. Energia vetra: veterné generátory, fyzikálne základy využitia energie vetra. Geotermálna energia: zemské jadro, tepelné čerpadlo. Energia biomasy (CD-ROM video animácie). Využívanie energie na Slovensku a svete.  Experimenty so solárnymi panelmi. 

13. týždeň
Časová rezerva. Konzultácie k projektom.

Skúška:
50% aktívna účasť na enviro experiemntoch.
50% spracovanie projektu na vybranú tému plus jeho obhájenie. 

Základná literatúra:
1.    Degro, J., Environmentálne vzdelávanie vo vyučovaní fyziky, PF UPJŠ Košice, 2006.
2.    Degro, J., Vybrané kapitoly z environmentálnej fyziky. Diel 1. PF UPJŠ Košice, 2006.
3.    Degro,J., Energia v prírode, technike a společnosti, MC Prešov, 1999.
4.    Nováček, P., Huba, M., Ohrožena planéta, Univerzita Palackého, Olomouc 1994.
5.    Ághová, Ľ. a kolektív, Hygiena, Osveta, Martin, 1993.
6.    Hrazdira, I., Mornstein, V.: Lékařská biofyzika a přistrojová technika. Neptun Brno, 2004.
7.    Navrátil, L., Rosina, J: Medicínska biofyzika a kol.: Grada Avicenum Praha 2005.
8.    Mason N., Hughes, P., Introduction to Environmental Physics, Taylor &Francis, London and NewYork, 2001.
9.    Andrwes J., Jelley N., Energy Science, Oxford Univeristy Press, 2007.
10.    http://exphys.science.upjs.sk/degro/ENVF.htm

Košice: ...............................                                 doc. RNDr. Ján  DEGRO, CSc.
                                                                                         prednášajúci